Elleboog-aan-elleboog Als de schrijver dan uiteindelijk aankomt op de Lange Haven volgt een beschrijving van het pand, de 'zaak' van H.A.M. Roelants: 'vóór, aan de Haven zijde een stillig winkelhuis van een deur met een raam aan weerszijden, en daarachter, aan de zijde van het grachtje, een buiteling van gebouwen, huis stukken, bijbouwsels, die door gangen en binnen plaatsjes gescheiden, een drukkerij, zetterij, binderij, magazijnen enz. bevatten. En in deze agglomeratie van huizen, gangen en gebouwen, is een der oudste en soliedste uitgeverszaken van Nederland gevestigd, en tevens een der uitgebreidste drukkerij-inrich tingen, die een 14-tal boekdrukpersen, waarvan 12 door stoom gedreven, dagelijks werk geeft en aan meer dan 100-tal werklieden arbeid verschaft.' De auteur vervolgt daarna met een beschrijving van de boekhandel, die nogal ouderwets aandoet en doet denken aan de negentiende eeuw. Maar om de ziel van het bedrijf te leren kennen moet je verder het pand in. In de achterwand van de winkel ga je door een glazen deur, waarna je toegang krijgt tot het sanctum (heiligdom) van de zaak. Het is een lange, smalle kamer met een lage zoldering. Aan de ene kant een muur met een paar deuren en daar tegen over de buitenmuur met enige vensteropeningen. Er heerst een clair-obscur. Hoewel er vijf mensen werken en schrijven is het er erg stil, slechts inciden teel onderbroken door een vraag of opmerking van een der werknemers. Verder een gekras van pennen, een ruisend geblader van omslaande foliantpagina's of kort geloop als er iemand in de winkel komt. En onder die ramen langs de wand een doorlopende schuine lessenaar waaraan de bedienden elleboog- aan elleboog zitten te schrijven. Op de linkervleugel van deze rij, aan het eind op het laatste leren krukje als een officier aan de vleugel van zijn gelid soldaten, zit al tientallen jaren de oude heer Roelants. Opgeruimde grijsaard H.A.M. Roelants is klein en breed van postuur, met een zwaar hoofd diep op de schouders, het vlezige masker omringd door een kortgeknipte witte baard, een brede ronde schedel. Hij doet Netscher in de verte denken aan Francisque Sarcey (Frans theatercriticus en journalist 1827-1899). Met een goedige stem van blijde verwelkoming, de hand uitgestoken en dribbelend op zijn pantoffels, soms met een kantoorpetje op het hoofd, komt hij als een vriendelijke, blijmoedige, opgeruimde grijsaard zijn bezoeker tegemoet. Vijftig jaar zijn in dit achter kantoor met uitzicht op het blikkerende zonwater van het grachtje, met zijn saaie kijk op de blinde zijmuur van de Beurs verlopen. In dit kantoor is hij van jongeling een grijsaard geworden; in dit kantoor heeft hij een der grootste uitgeverszaken en een der best geoutilleerde drukkerijen van ons land gesticht. Een mensenleeftijd ligt er tussen het tijdstip, dat hij op dit plekje te Schiedam zijn zaak opent en het begin van de nieuwe eeuw. Een halve eeuw want op 1 oktober 1849, stichtte Roelants zijn zaak. Het begin Roelants begon zijn werkzaamheden zoals alle boek- Roelants in vogelvlucht H.A.M. Roelants werd op 21 maart 1827 geboren in Schiedam, in het huis aan de Hoogstraat nr. 123 als tweede kind van Hendrik Adriaan Roelants en Maria de Graaff. In 1839 werd hij op 12-jarige leef tijd geplaatst in de boekhandel van J. de Munnik aan de Hoogstraat te Schiedam. In 1843 ging hij werken als bediende in de zaak van de drukkerij C.A. Vieweg te Nijmegen en in 1844 kwam hij in betrekking bij boekhandelaar Pieter Engels te Leiden. In maart 1846 begon hij in het huis van zijn vader aan de Nieuwstraat een eigen zaak, waarvoor een voorkamer van het huis tot winkel werd ingericht. In 1849 vestigde hij zijn zaak in het voormalige huis van koopman C. Pigeaud, Lange Haven 141, hoek Korte Haven. 52 Scyedam jaargang 42 nr. 2

Scyedam | 2016 | | pagina 16