Fr. Haverschmidt Snikken en Grimlachjes. Familie en Kennissen lïlgaven un I. A. M.ROElAflTSkSrbiedw, Volksuitgaaf van Geillistrftrde volksuitgaaf van handelaren uit die tijd, hij ging op reis. Met zijn pakjes onder de arm ging hij door het land om boek handelaren te bezoeken en hen zijn eerste uitgaven te koop aan te bieden. Hij was 22 jaar en kwam pas kijken. Hij woonde nog bij zijn vader thuis, een apotheker in Schiedam. Reizen in die tijd was niet comfortabel maar Roelants had een goede gezond heid en een opgewekt humeur. En dat was een geluk kige gave die hij tot in zijn grijsheid behouden heeft. Die opgewektheid kwam hem in zijn vak goed van pas. Hij was daardoor steeds bij velen welkom. Een kwinkslag, een aardige inval, zijn vriendelijkheid, zijn goede trouw en zijn gemoedelijkheid waren introducties, die hem in menig achterkantoortje van een boekwinkel met zijn nieuwe uitgaven bracht. Men liet hem zijn pakje zelden tevergeefs losknopen. Hij verkocht goed en hij verkocht veel. Hij maakte op deze wijze met menigeen kennis die zijn leven lang zijn vriend is gebleven; zij gaven hem gelegenheid om met collega-uitgevers of boekhan delaren, die veel ervaring en soms een goede kijk op de zaken hadden, van gedachten te wisselen, en ze over eigen plannen te raadplegen of om voorlichting te vragen, zodat hij van die reizen, behalve goede bestellingen en goede vrienden, ook goede en nuttige raadgevingen over eigen zaken mee naar huis bracht. Want hij was jong en had dus nog veel te leren maar hij was wijs genoeg om in te zien, dat de kennis van anderen in het wispelturige uitgeversvak hem op zijn leeftijd konden helpen. Hij was ondernemend en dorst wat nieuws aan maar een waaghals is hij nooit geweest. En dat bleek ook uit de wijze waarop hij zijn zaken uitbreidde. Want toen het hem een beetje begon mee te lopen ging hij zich niet in kosten steken. Hij vertelt daar zelf een sterk staaltje van: toen de vellen van het eerste boekje, dat in de serie van zijn 'Klas siek Letterkundig Panthéon' verscheen, van de pers waren gekomen en in hun omslag genaaid moesten worden, was het zijn meisje dat hem hielp om op zo min mogelijk kostbare wijze dit werk gereed te maken. Zijn aanstaande echtgenote verzocht een aantal vriendinnen om thuis, gezamenlijk en gewa- PIET PAALTJE STB) door dr. JOHs. DY3ERINCK. Met portretten en illustraties. Prijs ingenaaid f2.50; gebonden f2.80. Poëzie uit den studententijd van PIET PAALTJEN8. Met portret - Negende druk. Prijs ingenaaid f 0.60; gebonden f0.85. door F. HAVERSCHMIDT. Met illustration naar teekeningen van J. Hovsi k VA.x PArEKDBECHT en een portret door Thêbêse Schwabtze. 5e druk. Prijs ingenaaid f0.60; gebonden f0.85. pend met naald en draad, de deeltjes in te naaien! De jonge uitgever, die op trouwen stond, gooide het geld dus niet over de balk. En dat terwijl hij toch tegelij kertijd zijn geld waagde in uitgaven als Van Dissels 'Flavius Josephus', Welters 'Wereldgeschiedenis' - die de eerste boeken uit zijn later zo groot geworden fonds gingen vormen - gevolgd door Hyrtls 'Topo- graphische Ontleedkunde', een kindertijdschriftje 'De Kinderkerk' en enkele romans. Handenwrijvend Behalve uitgaven die hem aardig wat opbrachten, bijvoorbeeld zijn Dickens-editie (alleen van de 'Pickwick' gingen 38.000 exemplaren weg), en zijn Prentenboekjes (waarvan er honderdduizenden verkocht werden), zijn er ook uitgaven geweest waar hij geld op heeft moeten toeleggen, zoals op zijn 'Oosterzee' en op zijn 'Thiers'. En ook heeft hij momenten gekend, dat zijn neus hem in den steek liet, dat zijn berekening verkeerd uitkwam en dat de uitgeverij hem geld kostte. Maar zijn ingeboren goedgeluimdheid deed hem zulke tegenslag altijd weer spoedig te boven komen. Roelants was een idealist en dit idealisme heeft hem gedurende een halve eeuw van uitgeverij zijn opge- Scyedam jaargang 42 nr. 2 53

Scyedam | 2016 | | pagina 17