1 1 )j I 't I '1 I f 'I' j w'z tf 18 t yMmk wektheid, en zijn veerkracht doen behouden, en heeft ervoor gezorgd dat hij later op zijn zeventigste jaar, in zijn ouderwetse, schemerig en laag achterkantoor, allerlei illusies, plannen en nieuwe edities kon koes teren en bespreken. Want hoewel enkele van zijn zoons hem een deel van het werk uit de handen nam, was hij nog altijd de man op wiens onverpoosde werkzaamheid de zaken blijven marcheren, die nog nieuwe uitgaven ter hand nam en met een handen wrijvend genoegen over plannen van nieuwe edities van vroegere uitgaven kon spreken alsof hij nog een halve eeuw vóór zich in plaats van achter zich had. Maar zijn idealisme was ook nauw verwant aan een kleine gepassioneerdheid voor zijn vak. Het uitgeven had hem in zijn jeugd aangetrokken, toen hij als jongmens een vak moest kiezen. Een passie dus, en om die reden ook vond hij in dat vak niet alleen een beroep maar ook een roeping. Grondweteditie Hij had er liefhebberij in, om, als dat mogelijk was óók eens een boek uit te geven waar hij al lang aan gedacht of naar verlangd had. Dan werkte hij hoofd zakelijk voor zichzelf; dan snoepte hij eens aan zijn passie. Tot die bijzondere uitgaven behoort onder andere zijn Grondweteditie, die niet in de handel kwam en waarvan slechts drie exemplaren werden gedrukt. Het verscheen in 1874, bij gelegenheid van de 25-jarige regering van Koning Willem III en bestaat uit de Grondwet van 1848, gedrukt in grootfolio (42 x 54 cm) formaat. Met recht mag dit een prachteditie genoemd worden, daar op alle bladzijden de tekst omgeven is met een kader in de nationale kleuren en een sierlijke rand in zilver gedrukt, met het Nederlandse wapen aan het hoofd en die der provinciën rondom, aan elkaar verbonden met bloemen en linten. Nadat Roelants van de Koning vergunning had verkregen om hem een exemplaar van deze uitgave te mogen aanbieden, had hij bij de toezending ook een tweede exemplaar ter beschikking van Z. M. gesteld, dat op verlangen van de Koning is toegezonden, en waaromtrent in de Ministerraad van 5 juni 1874 besloten werd, dat dit geschenk zou geplaatst worden in de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage. Het derde exemplaar wordt door de heer Roelants zelf bewaard, en berust in een glazen kast, die geplaatst is in een afzonder lijk huis op de Lange Haven te Schiedam, een huis gelegen dicht in de nabijheid van zijn zaak en dat van onderen tot boven gevuld is met de exemplaren van zijn verschillende uitgaven, een soort van fondshuis. Ook op ander gebied Behalve zijn uitgeverij en boekverkoperij gaf zijn drukkerij hem ook nog het nodige werk. Wel liet hij de technische administratie van dit onderdeel van zijn zaak aan het beheer van een van zijn zoons over, maar dit dateert toch van de laatste jaren. Hijzelf was het geweest, die de drukkerij evenals zijn uitgeverij, van kleins af aan heeft opgewerkt tot een bedrijf van betekenis, dat hem niet alleen in staat stelde zijn eigen romans te drukken, maar waardoor hij ook over de nodige uitrusting beschikte om allerlei tijd schriften en weekbladen ter perse te brengen waar door hij aan meer dan honderd mensen arbeid kon verschaffen. Dagelijks dwaalde de 'oude heer' later met zijn gemoedelijke slofpasjes door het uitgebreide complex van gebouwen achter zijn winkelhuis rond, ut'4!///.. k\4. Ah JÊ Wapen van de familie Roelants (bron Internet) 54 Scyedam jaargang 42 nr. 2

Scyedam | 2016 | | pagina 18