1 RET-vervoersbewijs Mijn eerste bewuste herinnering aan de naam Roelants dateert uit de jaren vijftig van de vorige eeuw. Met vader en moeder naar Rotterdam vanaf de Koemarkt met tram lijn 4 (de zwarte of de witte vier). In de tram scheurde de conducteur routineus de vervoersbewijzen uit een boekje en gaf het wisselgeld terug dat hij vliegens vlug uit zijn speciale geldautomaat schoof. De vervoersbewijzen waren gedrukt bij Roelants uit Schiedam, ik was er zelfs een beetje trots op! altijd met een vriendelijk woord voor de werklieden die hij tegenkwam, welke hij tegen ongelukken verzekerd had, terwijl hij ook nog op andere wijze voor hen zorg droeg. Trots was hij vooral op zijn speciale inrichting tot het drukken van kaartjes en controlebiljetten voor sporen en trams, de enige van een dergelijke complete en vernuftige uitrusting in ons land. Slechts goede kennissen en vertrouwden werden tot dit deel van zijn werkplaatsen toegelaten, wat hij voor het nieuwsgierig oog van alle mogelijke concur renten en dwarskijkers gesloten hield. Ook nieu wigheden op technisch-industrieel gebied behielden zijn belangstelling en niet lang na de invoering der zetmachines, en toen gebleken was dat de 'linotypes'; de enig betrouwbare machines in dit genre waren, was ook hij weer te vinden voor de aanschaf van een dergelijke machine ten behoeve van zijn 'Schiedam- sche Courant'. En nóg meer De heer Roelants vond ook nog tijd zich buiten zijn eigen zaken verdienstelijk te maken. Zo was hij medeoprichter en enige jaren ook Voorzitter van de 'Nederlandsen Uitgeversbond', de vakbond der uitgevers en benoemde de 'Vereniging tot beharti ging der belangen des Boekhandels', de vakbond der boekhandelaren, hem tot haar Erelid. Daarnaast heeft hij jarenlang van de Schiedamsche kiezers een mandaat in de Gemeenteraad aanvaard en was hij ook lid van het Burgerlijk Armbestuur in de Schiedam. Eerst twee jaar geleden heeft hij, wegens het klimmen zijner jaren, beide functies neergelegd. Zijn verdiensten op onderscheiden gebied zijn inder tijd officieel erkend en beloond door zijn benoeming tot ridder in de orde van de Eikenkroon. Geraadpleegde literatuur De Hollandsche Revue, jaargang 5, no. 6. 1900. Inventaris van de collectie Roelants, Gemeentearchief Schiedam, toegangsnummer 75 (192). RET-vervoersbewijs, gebruikt in de periode 1954- 1957 (bron Museum Rotterdam). Scyedam jaargang 42 nr. 2 55

Scyedam | 2016 | | pagina 19