Het schoolgebouw aan de Joppelaan wordt pas in 1952 verder gemoderniseerd. De vier lokalen die gescheiden waren door glazen wanden, worden aan weerszijden met zachtboard bekleed. Er komen nieuwe leermid delen, meubilair en verlichting. In april 1953 wordt er voor het eerst een ouderavond georganiseerd en in juli 1954 wordt een oudercomité opgericht. Vlak voor de zomervakantie vindt ook het eerste schoolreisje plaats naar de Efteling in Kaatsheuvel. De kleuter- of bewaarschool In de jaren dertig is er al een kleuterklas, in de schuur tegenover de Jacobuskerk. In 1933 wordt bij B&W van Kethel en Spaland officieel een subsidieaanvraag ingediend door het bestuur voor het exploiteren van een bewaarschool. Deze aanvraag wordt afgewezen. Toch blijft de kleuter- en bewaarschool bestaan en krijgt deze de naam Sint Mariabewaarschool. Annie Keijzer (1929) en Corrie de Vette (1930) hebben daar met veel genoegen hun kleutertijd doorgebracht. Corrie de Vette vertelde dat zij in 1944 de 8e klas heeft mogen volgen, dit was een soort huishoudklas onder leiding van juffrouw van Gemert. De leerlingen, allen meisjes, kregen koken, koekjes bakken, warenkennis, naaien en allerlei huishoudelijke vaardigheden. Er werd genaaid met krantenpapier, dit in verband met de schaarste van de Tweede Wereldoorlog. Het schooljaar werd afgesloten met een examen, dat in Vlaardingen werd afgenomen. Het einde De school is te klein, ook vanwege de nieuwe wijk Tuindorp. In januari 1954 wordt aan de Iepen laan 45 een nieuw schoolgebouw met zes lokalen geopend, dat eerst dienst gaat doen als dependance van de Sint Jacobusschool. De school krijgt de naam Sint Martinusschool en wordt zelfstandig. Op 31 december 1955 telt het katholiek onderwijs in Kethel 289 leerlingen, 157 jongens en 132 meisjes. In 1957 kan de Sint Jacobusschool niet meer gebruikt worden wegens verzakkingen. Er worden vier noodlokalen gebouwd en een kleuterafdeling. In 1979 wordt de St. Jacobusschool opgeheven. In 1969 worden de lokalen van de Sint Jacobus school achter het schoolmeestershuis gesloopt, het huis blijft staan en wordt tot op heden bewoond.^ Titeratuur Jaap de Raat, De zeis aan de wilgen, Schiedam 1988. Jaap de Raat, In en om de Dorpskerk, Schiedam 1975. Bronnen: 100 jaar Jacobuskerk, 1000 jaar Parochieleven in Kethel Wikipedia: Schoolwet Nederland Gemeente Archief Schiedam Inventarissen van de gemeentelijke, kerkelijke en verenigingsarchieven van Kethel, Spaland en Nieuw- land, J.M.M. Jansen en F.M. Verheijen www.onderwijserfgoed.nl Geïnterviewden: Theo de Vette (1926), Annie de Vette-Keijzer (1929), Coby Blok-Keijzer (1953), leden van de familie Kamps. Dank: Jef Jansen De onderwijzerswoning 20)5. (Foto: auteur) Scyedam jaargang 42 nr. 2 63

Scyedam | 2016 | | pagina 27