H. van Emden, Onfleripr in lint BnetMei is VERHUISD Hoogstraat E 317, Hartog van Emdenboekhouder te Schiedam - distillateur in Amerika Wim Snikkers In dit artikel worden enige voorvallen en de opmerkelijke wendingen in het beroepsleven van Hartog van Emden, in Schiedam en later in Amerika, uitgelicht. Hartog stamt uit een koopmansfamilie die in oude metalen en andere goederen handelde. De Hoofdstraat in Schiedam speelde daarbij een grote rol. Daar woonde de familie en daar werden ook de zaken gedaan. Dit alles speelde zich af toen ook in Amerika jenever een populaire drank was. In Schiedam Op 5 december 1860 wordt het gezin van de koopman Mozes van Emden en zijn vrouw Sara Ollemans weer groter. Hartog van Emden was het zevende kind en uiteindelijk zouden het er 12 worden. Het adres was Hoofdstraat G 137 k (bij een vernum mering werd dit nr. 57). Hartog behaalde in 1884 in Den Haag zijn M.O. akte Boekhouden en werd onderwijzer in dit vak. Hij gaf aan huis les, dit was eerst in zijn ouderlijk huis en later woonde hij onder meer op Hoogstraat G 107, daarna op Appelmarkt C 15. Maar hij stond ook te boek als koopman. Op 19 januari 1887 trouwt hij in Hilversum met de in Schiedam geboren Eva Levi en eveneens van Joodse huize. Er kwamen al spoedig kinderen Eva Klara (19 oktober 1887) en Benjamin (29 september 1888). van den SIKGEIi 169 Al naar de hoek hwoan*teegt Er veranderde in het leven van Hartog nog meer: op 28 februari 1889 verzoekt hij toestemming om het woonhuis Hoofdstraat G nr 115 in te richten tot distilleerderij. Dit werd een kleine maand later ingewilligd. En waar bestond dat bedrijf dan uit? Een pijpenlaatje van 3,5 x 8.5 meter met in een hoek een keteltje met kuip en een grondvat. Op de open plaats achter onder andere een kolen bergplaats. Er is geen jenevermerk van het bedrijf 'H. van Emden Co.' bekend. Merkwaardigerwijs wel een gede poneerd Franse brandewijn merk en het cognac- merk 'Koningskroon'. Het bedrijf heeft ook maar zeer kort bestaan. Op 10 december 1890 ging het failliet en al op 17 december vond er een verkoop van de goederen van de distilleerderij plaats. Het is opmerkelijk dat het bedrijf al na korte tijd fail liet was en het werd alléén in 1890 genoemd in de lijst van branders/distillateurs in de Schiedamse Jaarboekjes. Voor het pandje op de Hoofdstraat een ruime omschrijving! Er is bijna altijd een sfeer van wat duistere zaken rond Van Emden blijven hangen. Zo ook een advertentie die al op 15 juni 1888 in de Schiedamsche Courant (SC) was verschenen: Jacob Levi (die de zwager van Hartog was), deelde daarin mee dat de procuratie van H. van Emden (boek houder) was ingetrokken. Op 30 juni 1891 is Hartog naar Arnhem vertrokken. Daar staat hij te boek als "reiziger". Het oude pandje op de Hoofdstraat werd omstreeks 1895 vernummerd tot nr. 95 en toen zat distilleerderij A. Prins er in. Advertentie in de NSC 3 juli 1886. Van Emden heeft ook op de Appelmarkt gewoond. 64 Scyedam jaargang 42 nr. 2

Scyedam | 2016 | | pagina 28