een geldwissel. De uitslag van het vonnis was op 16 april 1894 en voor de heren Romijn en Van Emden ongunstig.0 Maar dit had op Van Emden nauwelijks effect omdat hij toen al een tijd in Amerika zat. Of zou dit ook de reden zijn dat hij daarom de grote oversteek had gemaakt? Uit een van de processtukken blijkt dat het bedrijf in Rotterdam op de Mathenesserdijk 102 gevestigd zou zijn. In deze straat in het voormalige Delfshaven, (waar toen ook distilleerderijen waren), waren naast bedrijfspanden ook vele kleine arbeiderswoningen. Op nr. 102 stonden geregistreerd een bedrijf (niet "Bohlen") en twee woningen. Dit adres fungeerde waarschijnlijk alleen als postadres van een handels maatschappij, die gebruik maakte van een bekende naam. En bovendien maar heel kort heeft bestaan; in Rotterdam is van het bedrijf verder niets terug re vinden. Het kan best zijn dat toen de "echte" Bohlen distilleerderij stopte (zie verder), door anderen onder de bestaande merknamen de export werd voortgezet. Dit gebeurde wel meer, al of niet met instemming van de oude eigenaar van het merk. Het bedrijf, waarbij Van Emden in Amerika aan de slag ging zou wel een oude handelsrelatie zijn. Waarom Bohlen en wie was hij Bohl Bohlen was in 1754 in Ost-Friesland (Duits land) geboren en op twintig jarige leeftijd naar Amsterdam getrokken, maar vervolgens, in 1782, nog verder: Philadelphia (V.S.) Samen met zijn broer richtte hij in 1786 daar een importfirma op die onder meer jenever van jeneverstokerij 't Anker uit Weesp importeerde. Bohl Bohlen, inmiddels getrouwd keerde terug naar Amsterdam. Zijn vrouw overleed al op betrekkelijk jonge leeftijd. Hij had toen zeven kinderen. Bohl hertrouwde na een aantal jaren met Anna Schimmel. Zij was de dochter van Jan Schimmel, de eigenaar van jeneverstokerij 't Anker. Later werd deze stokerij door het bedrijf in Philadelphia overgenomen. Bohl Bohlen zelf en een aantal van zijn kinderen, hebben zich later weer definitief in Amerika gevestigd, nadat ook zijn tweede vrouw was overleden. Met alle jeneverstoke rijen in Weesp ging het op den duur slecht: failliet en sluiting. Het bedrijf van Bohlen in Weesp heeft tot 1875 bestaan. Bohlen was in Amerika, in de tijd dat naar dat land veel jenever werd geëxporteerd, een van de bekende merken. De familie Bohlen werd niet alleen zeer rijk, maar was in Philadelphia een bekende naam. Zij heeft ook een rol gespeeld in de Amerikaanse, Nederlandse en Duitse geschiedenis.2' Distillateur in Amerika en een conflict H. van Emden bleef in het distillateurvak. In eerste instantie bij de National Distilling Co., waarvoor hij naar Amerika was gereisd. Later trad hij in dienst bij 'Corning Co.', een klein familiebedrijf in Peoria (Illinois). Deze had enige whisky merken (onder andere Old Quaker), maar had daarnaast ook I) Het Proces in 1892/1893 gevoerd door Van Emden c.s. in grote lijnen te volgen omdat het archief van een van de advocaten, mr. A.H. van Nierop, in het Stadsarchief Amsterdam daar ter inzage is. (inv.596-274 66 Bohl Bohlen (1754- 1863) 2) Dochter Johanna uit het eerste huwelijk van Bohl Bohlen huwde met Arnold Halbach. Hun zoon Gustav kreeg de achter naam Von Bohlen und Halbach. Deze zoon huwde in 1862 in Velsen met kleindochter Sophie uit het tweede huwelijk van Bohl Bohlen. Ook zij hadden een zoon. Deze huwde met mejuffrouw Bertha Krupp en paste ook zijn achternaam aan. Hierbij werd de naam niet alleen nog langer: Krupp von Bohlen und Halbach maar hij kwam ook aan het hoofd te staan van het roemruchte Duitse concern Krupp in Essen. Voor deze ingewikkelde gang van zaken, die zich afspeelde in Philadelphia, Nederland en Duitsland, wordt verder verwezen naar het tijdschrift Amstelodamum' 1927, blz. 64. Scyedam jaargang 42 nr. 2

Scyedam | 2016 | | pagina 30