Stadskroniek mwmTtmVSmfmSSt* De Heilige Mis in de Havenkerk Ik was erbij toen stadsorganist Arjen Leistra het Maarschalkerweerdorgel in de Havenkerk bespeelde nadat dit van top tot teen was gerestaureerd. Het orgel klonk prachtig in de gerestaureerde kerk en ik bedacht mij dat het misschien de tweede of de derde keer in mijn leven was dat ik dit orgel hoorde. Dat kwam: mijn vader was een lauwe katholiek en geen vurige. Hij voldeed op minimale wijze aan zijn godsdienstige verplichtingen en bracht die praktijk op ons over. Ik herinner mij nog zijn antwoord op mijn vraag, wanneer hij dan ging biechten: "Als jij in je bed ligt, jongen." De gezongen mis meed hij als de pest. Die duurde te lang en bovendien laafde hij zich liever aan de muzi kale klanken, zoals ten gehore gebracht in beroemde radioprogramma's zoals 'Negen heit de klok', 'Tiere lantijnen' en zelfs het socialistische 'Showboat'. Gregoriaans was aan hem niet besteed. Eigenlijk hoorden wij bij de parochie van de Fran- kelandse kerk maar mijn ouders vonden het daar ongezellig. Zij gingen liever naar de Havenkerk die intiemer was. Mijn vader voerde zijn gezin dan naar de zijbanken ongeveer halverwege bij de ingang van de Mariakapel ter hoogte van de monumentale preekstoel. Hij koos onveranderlijk voor de stille mis van elf uur. Dan stond je na drie kwartier weer op straat. Er zijn van die flarden herinnering die nooit verdwijnen: pater Marcelis die met hoge stem van de preekstoel riep: "Het hóófd van de heilige Johannes op een schaal aangeboden aan een wufte danseres." Ik voor mij kon begrijpen dat hij zoiets niet goed keurde. Een andere keer wees een collega van hem, wiens naam mij ontschoten is, naar een vlek bovenin een pilaar. "Dat is geen vlek, riep hij, dat is een plek die schoon is." Hij riep de parochianen op om mee te helpen om de kerk grondig te reinigen het moet rond 1960 zijn geweest - want dat was in decennia niet gebeurd en alles had een donkere crèmekleur. Het zou pas de nieuwe eigenaar van de Havenkerk zijn, Johan Maasbach, die de beelden van de apos telen in verschillende kleuren over liet schilderen. Het waren enge beelden want ze droegen allemaal het instrument waarmee zij doodgemarteld waren. Zij waren namelijk vurige katholieken en geen lauwe zoals mijn vader. Of ik, besefte ik tot mijn schrik want ik vond het niet fijn in de kerk. Ik verloor mijn aandacht tijdens de preek. Ik zat vooral te wachten tot het afgelopen was. De klok tikte traag in de kerk en misdienaar had ik ook al niet willen worden. Ik vroeg me af hoe het met me af zou lopen. Wat me in het hiernamaals te wachten stond. God zag alles. Ik had weliswaar achter in de kerk jongetjes tijdens de mis stiekem zien kaarten - ik ken hun namen, maar ik klik ook nu niet en dat was zeker een doodzonde maar mijn afdwalen, mijn wachten, mijn minimale geloofsijver, dat was ook niet best.<^ Han van der Horst Historicus Voorzitter comité Open Monumentendag Schiedam Mede-organisator Nacht van de Geschiedenis Scyedam jaargang 42 nr. 2 71

Scyedam | 2016 | | pagina 35