Hoe verliep de restauratie "In de eerste fase werd het orgel gedemonteerd door Pels Van Leeuwen. Alle onderdelen werden geregi streerd en beschreven. En dan weet je pas wat er echt moet gaan gebeuren. In de tweede fase werd begonnen met de eigenlijke restauratie. Na het verwijderen van lijm- en leerresten werd het houtwerk kaal gemaakt waardoor schade zichtbaar werd. Beschadigingen werden opgevuld met nieuw eikenhout en waar nodig opnieuw beleerd. Ontbrekende delen werden vervangen. Omdat alles met de hand werd gedaan, kostte dit proces maanden. Vervolgens werd het pijpwerk uitgelegd en schoonge maakt. En daarna moesten de toonhoogte-inscripties gecontroleerd worden en indien nodig teruggeplaatst. In de derde fase werd het orgel in de kerk weer opge bouwd. Alle mechanische onderdelen en het frontpijp werk werden in elkaar gezet. Nadat de registers op de windladen waren geplaatst, kon worden begonnen met het controleren van de intonatie (aanspraak) van het pijpwerk." Uitgangspunt van de restauratie was terug te keren naar het oorspronkelijk klankbeeld van het orgel. Terug naar de klank van 1875. Hoe doe je dat "Verschillende voorbeelden van Maarschalkerweerd- orgels die nog in de oorspronkelijke staat waren en waarvan het klankbeeld niet was aangetast, dienden daarbij als uitgangspunt. Door reconstructie van een aantal essentiële elementen als winddrukken en de oorspronkelijke lengten van het pijpwerk, mag gesteld worden dat de missie geslaagd is. Al luisterend naar het gerestaureerde instrument kun je je bijna niets anders voorstellen dan dat je naar een oorspronkelijk instru ment uit 1875 luistert. In die zin hebben de orgelma kers met veel gevoel voor detail uitstekend werk gele verd. Met als resultaat een herboren instrument, dat niet alleen voor de gemeente Schiedam van historisch belang is, maar ook een belangrijk specimen is binnen het Nederlandse orgelpatrimonium." De restauratie van het Maarschalkerweerd-orgel werd op zaterdag 14 mei afgesloten met een Open Dag. Stadsorganist Arjan Leistra, Petra Veenstra, organist van de Maria van Jessekerk in Delft en Jos Laus, diri gent/organist van de St. Jacobuskerk te Den Haag, bespeelden het orgel. De restauratie van het orgel werd uitgevoerd door Stichting tot Behoud en Restauratie van de Kerk aan de Lange Haven (SRI), de gemeente Schiedam, architec tenbureau Vitruvius, orgelbouwer Pels Van Leeuwen en Rijksdienst Cultureel Erfgoed. Het fonds Schiedam-Vlaardingen, het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en de gemeente Schiedam, maakten de restauratie financieel mogelijk. Jos Laus (1953) studeerde aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag piano, orgel en koordirectie. Van 1969 tot 2004 was hij als dirigent en organist verbonden aan de H. Bonifatiuskerk in Rijswijk. Sinds juli 2004 is hij als dirigent en organist werkzaam in de kerk van St. Jacobus de Meerdere in Den Haag. Als orgeldeskundige en lid van het College van Orgeladviseurs Nederland begeleidde hij restauratie- en nieuwbouwprojecten, van onder meer de orgels van kerken in Utrecht (kathedraal St. Catharina), Zwolle (O.L. Vrouw ten Hemelopneming), Ooster hout (basiliek St. Jan) en Delft (Maria van Jesse). Onderzoek naar het oeuvre van de negentiende eeuwse orgelmakers Maar- schalkerweerd leidde in 2008 tot het boek 'Maarschalkerweerd Zoon. Orgelmakers te Utrecht.'. Scyedam jaargang 42 nr. 2 41

Scyedam | 2016 | | pagina 5