'Elke opdracht is een cadeautje' Kunstenaar Diet Wiegman over toeval en schaduwkunst Schiedam is de geboorteplaats van Diet Wiegman (1944) waar hij ook woont en werkt. De erkenning als kunstenaar komt vooral van ver daar buiten, uit Berlijn, Barcelona, Philadelphia, Oslo. Verha len in tijdschriften uit Duitsland, Rus land, China, Amerika, Oostenrijk, een 'youtube'-filmpje op de Japanse tv waarin de Schiedammer wordt bewie rookt. "Je lacht je rot", meesmuilt hij. Voor 'Scyedam' vertelt Diet Wiegman, die zelden interviews geeft, over zijn jeugd, zijn familie en het kunstenaarschap. Niet voor niets is de in Los Angeles en New York prijswinnende documentaire 'Anagram' die zijn zoon Mike Redman over Wieg- mans oeuvre maakte, zonder woorden. Een interview. Zijn overgrootvader van moeders kant was de oprichter van Jamin. Giovanni Wiegman, van vaders kant, staat op een portret fier afgebeeld als zoeaaf, een lid van het pauselijke leger. Van beide voorouders heeft Diet Wiegman wel iets meegekregen. De onverschrokken heid en het gemis aan uiterlijk vertoon van de idealist Wiegman en de smaakpapillen van de koekfabrikant. Niet één rol koekjes dient hij op bij de thee tijdens het Marianne Ames gesprek, maar zeker wel drie verschillende. "Mijn jeugd speelde zich af rond de 2e Tuinsingel waar we woonden. Er was weinig geld; voor de rest had ik een rijk en onbezorgd leven. Ik heb een ontzettend leuke jeugd gehad." Zijn vader verzuchtte 'hé, alweer een jongen' bij de geboorte van Emil, zijn derde zoon. Broer Gerard, zelf dan pas anderhalf jaar, wees naar de baby in de wieg en zei 'die, die'. De opmaat voor de naam die hij zijn leven lang zou houden. Voor zijn ouders en op de lagere school was hij Didi en later op de HBS dan uiteindelijk Diet. Diet spoort niet "Als nummer drie kon ik met mijn twee oudere broers goed opschieten. Of ik het gevoel had dat ik mezelf moest bewijzen? Totaal niet! Met Gerard ging ik schaatsen, sporten en met Aad deelde ik een vrienden kring. Kijk, in dit jubileumboekje van de St. Jozefschool staan we met z'n drieën op de foto. Nog steeds heb ik een goed contact met al mijn broers en mijn zus. We zijn allemaal totaal anders. Harr kent heel Schiedam, net zoals mijn vader vroeger. Aad kon vroeger lekker tekenen maar hij was op de HBS al politiek geïnteres seerd. Die is een andere kant opgegaan dan ik. Mijn zus kon goed schilderen. Ik wilde zelf eigenlijk met biologie verder gaan. Als kind had ik thuis een tuintje, met duiven, kippen, katten. Ik was altijd met planten en dieren bezig. Ook was ik lenig en had een hoog cijfer voor gym. Maar Diet spo(o)rt niet haha." Tot zijn 65e maakte Diet nog regelmatig een radslag op één hand. "Op een gegeven moment moet je daarmee stoppen." De familie Wiegman had het niet breed. Noortje, de kleindochter van meneer Jamin werd verliefd op de arme schilder Doop en ondanks tegenwerpingen van haar familie, koos zij voor de liefde. "Ze was niet gebrouilleerd met de Jamins want ze ging gewoon op bezoek. Wij kwamen als kind ook in het grote huis In het jubileumboek van de St. Jozefschool staat een foto van de drie broers Wiegman: Gerard, Aad en Didi. 42 A. Scyedam jaargang 42 nr. 2

Scyedam | 2016 | | pagina 6