het pakketje met poststempels en al erop gebakken. Ik heb het object nog, kijk maar." Op de Academie van Beeldende Kunsten (1961-1965) in Rotterdam koos Wiegman de richting 'toegepaste kunst'. "Ik leerde allerlei facetten die ik niet kende binnen mijn familie. Tekenen en schilderen had ik al van thuis meegekregen." Hij toont een paar houtskooltekeningen, waarop Wiegman senior hem met een aantal rake lijnen heeft uitgebeeld. Diet Wiegman bergt de tekeningen voorzichtig weer op. Twee gigantische schilderijen vormen de afscheiding van een soort inloopkast waarin de kunstenaar zijn archief met publicaties heeft gerangschikt. Op de achterkant van één van de schilderijen hangen lijsten met ideeën. Het leven van een kunstenaar, in ieder geval in dit geval, is verras send ordentelijk. Om zijn verhaal kracht bij te zetten, pakt hij soms een voorwerp van een plank of uit een la. Links en rechts staan bekende beelden zoals 'Europa' grote Landbouw- en industrietentoonstelling '3xA' gehouden. Jan Wiegman, terzijde gestaan door de dan 19-jarige Diet, ontwerpt een enorme maquette van vuurvast cement die de brand in Enschede moest uitbeelden en de hele tentoonstellingsduur zou branden. "Bijna iedere vakantie werkte ik bij mijn oom. Aan projecten voor het PSV-stadion, Madurodam, noem maar op. Daar verdiende ik een goed zakcentje mee." "Maar ook later heb ik alle baantjes gepakt die er maar waren. Ik wilde geen studieschuld opbouwen, dat speelde toen ook al. Van Gend Loos, bij koppelbazen, Tankercleaning en de Glasfabriek. Al die banen hebben me inspiratie gebracht. Bij de PTT was eens een pakje gestolen. Dat bracht me op het idee om een kleipakket te maken dat ik naar mezelf stuurde. Ik maakte gebruik van een hele organisatie die mee boetseerde aan mijn kunstwerk. Iedereen zat er aan en kneep erin. Uiteindelijk heb ik Een vroeg object van Wiegman, geïnspireerd op een baantje bij de PTT. (Foto: Marco Spruit Bleeker) 44 Scyedam jaargang 42 nr. 2

Scyedam | 2016 | | pagina 8