je leunt mijmeren over de Lange Haven Tijdlijn Info Foto's Vind-ik-leuks Meer In de 'Scyedam' wordt in samenwerking met 'Je bent een Schiedammer als' een nieuwe rubriek gepresen teerd. De groep Schiedammers die het initiatief heeft genomen voor deze Facebook-pagina's, kiest een foto uit en plaatst deze op Facebook in de week vóórpubli catie van deScyedamIn de eerstvolgende uitgave van 'Scyedam verschijnt dan een verhaal met een histori sche duidingvan de foto. 'Je bent een Schiedammer als' is begin 2013 opgericht als een 'community' op Face book. "Het is een leukeplek waar mensen met interesse voor en over Schiedam terecht ktinnen met als doel een catalogus op te bouwen met allerlei Schiedams gerelateerde issues en meningen zonder enig commer cieel belang", vermeldt de omschrijving op Facebook. De Facebookpagina heeft meer dan 10.000 volgers over de hele wereld. Meer informatie is te vitiden op: www.facebook.com/JeBentEenSchiedammerAls In deze aflevering aandacht voor de Lange Haven. Antoine Lagrouw Wie nu over de Lange Haven loopt en de schoonheid in stilte beschouwt, kan zich nauwelijks voorstellen dat diezelfde Lange Haven nog niet zo heel lang geleden het kloppend hart van Schiedam was. De jeneverindustrie was nog in volle glorie aanwezig en het culturele leven speelde zich voornamelijk hier af. Dit alles heeft plaatsgemaakt voor bewoners die een mooi stadsgezicht, weerspiegeld in het water in hun hart dragen. De Lange Haven kent twee gezichten: de oostzijde waar vooral de distilleerderijen gevestigd waren zoals Daniel de Visser en Melchers en de westzijde met haar actieve culturele leven. Want wie van de oudere generatie heeft nooit een stap gezet in Arcade, Chris telijke Sociale Belangen of Musis Sacrum? Al was het maar om datgene wat men bij Dansschool Sitton had geleerd in de praktijk te brengen. Deze scheiding in oost en west komt bovendien tot uitdrukking wanneer de stroom uitvalt of in het parkeerbeleid: Sector A en B. Maar zoals het zo vaak gaat, treedt na voorspoed verval in. De jeneverindustrie verdween, cultuurtempels verloren hun functie. Zelfs instituten als het belastingkantoor, Spaarbank Anno 1820 en het kantongerecht vestigden zich elders. Het is een aderlating geweest die de Lange Haven niet meer te boven is gekomen. Soms nog een korte opleving zoals de opname van de film Nosferatu: Phantom der Nacht. Dracula in optima forma, geregisseerd door Werner Herzog. Met als hoogtepunt honderden krioelende witte (laboratorium) ratten over de kades. Kades zo hoog dat het bijna onmogelijk is er op te klimmen als je eenmaal te water bent geraakt. Zoals een chauffeur overkwam die zijn vrachtwagen aan de kade parkeerde, zijn deur opengooide en met een sierlijke sprong zo in het water belandde in plaats van op de kade. Kom er dan maar eens uit! Bedrijvigheid en cultuur verdwenen. Daardoor kregen wilde plannen van hoe de Lange Haven opnieuw in te richten de vrije loop. Een van die -wilde- ideeën was om de Lange Haven, omdat zij toch geen functie meer had te dempen, een metrolijn aan te leggen en twee parken te ontwikkelen. Je moet er maar opkomen! P Bericht 82 Scyedam jaargang 42 nr. 3

Scyedam | 2016 | | pagina 10