r\ li Of wat te denken van de visionaire gedachte om een gezichtsbepalend gebouw als de Havenkerk te slopen. Ik ben niet gelovig maar ik zou bijna zeggen dat de voorzienigheid van God én natuurlijk Ruud Poels dat heeft behoed. Gelukkig is de kerk nu nagenoeg in oude luister hersteld. Ondanks het feit dat men tijdig tot bezinning is gekomen, kon niet voorkomen worden dat op een tweetal plekken nieuwbouw is gerealiseerd; Lange Haven 21 en 23, hoek Griffioenstraat en het witte pand op nummer 128 te herkennen aan het opschrift Victoriawater ontkwamen niet aan de slopershamer. Dat het ook anders kan blijkt wel uit het feit dat toen in 1976 het pand aan de Lange Haven 95 afbrandde Stichting Stadsherstel de oude gevel heeft laten staan en daar achter in 1998 appartementen heeft laten bouwen. Wellicht is het een idee om alsnog voor die lelijke nieuwbouwpanden een gevel voor de bestaande gevel te plaatsen die beter aansluit bij het al oude karakter van de Lange Haven. Illustratief dat de verloedering eind jaren zeventig begin jaren tachtig niet een-twee-drie tegengehouden kon worden, bleek toen tot schrik van vele bewoners er een bordeel gevestigd werd. Daar werd, tot opluch ting van de bewoners, niet lang plezier beleefd, maar het gaf wel te denken. Weinig tot niets is van de vroegere levendige cultuur terug te vinden. Behalve dan dat de bibliotheek terug gekeerd is op de plek waar die ooit gehuisvest was: in de Korenbeurs. Natuurlijk bevinden zich ook het Nationaal Jenevermuseum Schiedam en het Natio naal Coöperatie Museum op de Lange Haven, maar dat is niet vergelijkbaar met het bruisende leven van weleer. Of misschien toch, tijdens het Jeneverfestival. Maar dat heeft er ongetwijfeld mee te maken dat iets te diep in het glaasje gekeken wordt. En zo lijkt het er op dat wie de serene rust van een dorp zoekt, maar toch in het centrum van een stad wil wonen, de keuze op de Lange Haven laat vallen. Pakhuizen, zalen etc. werden en worden gevuld met nieuw volk: bewoners. Ondanks de vele bewoners is het s 'avonds zo stil op straat dat zelfs wanneer je een kanon afschiet je niemand zal raken. Nu de kades van de Lange Haven zo wondermooi zijn hersteld, zelfs zeldzame, beschermde varens hebben het overleefd, is deze Schiedamse briljant in zekere zin voltooid en is nu de weg geplaveid om een nieuwe dynamiek te laten ontstaan. it "w. m Lange Haven 21 en 23, hoek Griffioenstraat in de jaren zestig/zeventig. Afbeelding; monumenten.nl Scyedam jaargang 42 nr. 3 83

Scyedam | 2016 | | pagina 11