'Als een soort lawine kwam het allemaal los...' Oorlogsherinneringen te boek gesteld Lidwien Meijer Een boek met jeugdherinneringen aan de Tweede Wereldoorlog, voor een groot deel in Schiedam. We zien de oorlog door de ogen van een kind; bommen, vluchten, honger en hulp via wonderlijke wegen. Het is ruim tien jaar geleden. De heer Piet Edelman, toen rond de zeventig, stapt in Amersfoort een winkel binnen. Hij raakt aan de praat met de verkoopster, zijn oorlogsherinneringen komen ter sprake, en zij luistert zo belangstellend, dat hij bijna niet kan stoppen met vertellen. "Dat moet u opschrijven", raadt zij hem met klem aan en dat gaat hij doen. Schrijven over zijn jeugd in de oorlogsjaren, in Schiedam, Voorschoten, Leiden en na de oorlog opnieuw Schiedam. Alleen het geschreven woord blijkt niet te kunnen uitdrukken wat hij wil vertellen. Hij gaat erbij tekenen en schil deren: met een kroontjespen en plakkaatverf legt hij 180 beelden vast. Hij werkt op blaadjes van een ouderwets kladblok, zodat alle afbeeldingen dezelfde afmetingen hebben. Tien jaar doet hij erover. Die afbeeldingen zijn met zijn verhaal verschenen in een boek: Hemelse wacht voor dag en nacht. Details Als je door het boek bladert, tref je veel huiselijke tafereeltjes, die een bijzonder beeld geven van gezins leven in de jaren veertig. Tochtjes met tram en bus, ouderwetse gezelligheid, kleine winkeltjes. We zien het Schiedam van die tijd: Koos de Kapper op het Edisonplein, winkels als Bervoets en de Kaplaars, het oude station met in de tunnel de reclame: 'Drink louter Kabouter.' Tot de kleinste details geeft Edelman dit alles weer. Maar dit idyllische beeld is maar een deel van zijn getekende verhaal. De beelden van het oorlogsgeweld dat hij als kind moet meemaken, zijn zeer indringend. Mei 1940 ziet hij uit een raam, bij zijn grootouders het bombardement op Rotterdam. Het leek zijn vader veilig om tijdens de eerste oorlogsdagen niet 84 Scyedam jaargang 42 nr. 3

Scyedam | 2016 | | pagina 12