We gingen de weken erna in de gang slapen naast die kast. Negen weken later, 28 maart 1943, ook op zondagmiddag werd het huis gebombardeerd en we overleefden het, samen in die kast." Koos de kapper Na het bombardement ging het gezin in Voorschoten wonen, later ook in Leiden. Ze kwamen de oorlog door. In 1945 keerden ze terug naar Schiedam. "Met de trekschuit gingen we terug. We meerden af in de Schie, ter hoogte van de Singel en liepen zo naar het Edisonplein. Daar hadden we een woning toege wezen gekregen." Koos de kapper komt hij er tegen, in die tijd een bekende Schiedammer. In het boek staat ook de geschiedenis van de Julianakolonne, een groep vrouwen uit Raamsdonkveer, die vlak na de oorlog in Schiedam kwam helpen in de gezinszorg. Onder hen was mejuffrouw Ribbens, die later zou trouwen met fotograaf Krijger. Zo kwam Huize Brabant aan zijn naam! Met zijn neef Hans heeft Piet Edelman na de oorlog de bijzondere redding nog besproken. "Hoe wist hij negen weken tevoren zo precies te vertellen, dat we in die kast veilig zouden zijn? Hans zei dat hij op die zondagmiddag toen we gezellig verjaardag vierden een boodschap ingegeven kreeg van een 'goede wachter'. Hij hoorde duidelijk een stem die hem de opdracht gaf om mij meteen de woorden door te geven die hij te horen kreeg, en om mij te wijzen waar het veilig zou zijn. In die gangkast." Piet Edelman is er van overtuigd dat het gezin op een bijzondere manier bescherming heeft genoten, ook later in de oorlog nog. Vandaar de titel van het boek: Hemelse wacht voor dag en nacht. Zijn neef Hans leeft niet meer, maar zijn twee dochters heeft Piet Edelman inmiddels opgespoord, via het radioprogramma Adres onbekend. Hij laat enthousiast foto's zien van de hereniging met zijn familie. Piet Edelman, Hemelse wacht voor dag en nacht. Uitgave: Nabij Poducties Barneveld, 2015. ISBN 9789492055088 Het boek is te koop in het bezoekerscentrum van de Historische Vereniging Schiedam. Prijs: 25,- 86 Scyedam jaargang 42 nr. 3

Scyedam | 2016 | | pagina 14