'Ik had in geen andere stad geboren kunnen zijn!' Herinneringen van Hugo Landheer Antoine Lagrouw In het eerste nummer van het vernieuwde tijd schrift Scyedam jaargang 39 nr. 1 heeft een artikel gestaan over "Een Landheer aan de Lan ge Haven". Een van de personages die hier in voorkwam, was Hugo Landheer, een bekende Nederlandse kunstschilder'1 1896-1995), zoon van Jan Landheer en Klazina Cornelia Jon genburger, opgegroeid op de Hoogstraat in Schiedam. Deze Hugo, een leerling van Willem Hardenberg2', heeft op latere leeftijd zijn jeugd herinneringen in Schiedam vastgelegd. In dit artikel de integrale tekst waaruit zijn liefde voor Schiedam tussen de regels duidelijk doorklinkt. Ja, Schiedam zooals het vroeger was. Zooals ik het gekend heb 70 jaar geleden! Zwart Schiedam met zijn oude straten, en steegjes, zijn havens, slopjes, zijn branderijen en molens. Kort voor ik in deze wereld kwam, was er nog een oude man, die ik gekend heb, Baanvinger geheten, die elke avond om 10 uur de toren beklom van de Groote Kerk om er van de vier hoeken taptoe te blazen: slapen gaan!3) Spookverhalen Ik ben geboren in het centrum van de stad in een huis met vier trappen, drie bedsteden.4' Vlakbij was er nog een touwbaan, waar touw werd gemaakt, die was de kortste weg naar mijn school, een oud gebouw omgegeven door een hooge muur, in een achteraf buurtje. Matglas in de ramen, geen enkele bloempot met geraniums; aan de muren angstaanjagende platen voorstellende menschen, die werden onthoofd of gevierendeeld. Spookverhalen deden de ronde in Schiedam. Nachtelijke branden woedden. In doodsangst elke nacht opnieuw om vier uur werd ik gewekt door den z.g. porder, die op de deur van een niet ver afgelegen luguber kroegje net zo lang met zijn houten hamer sloeg, totdat de slapers gewekt waren. Hugo Landheer op 75-jarige leeftijd. (Foto: collectie Hugo Landheer) Lantaarnopsteker Ridderus J. van Rhijn omstreeks 1917. Beeldbank GAS 18071. 88 Scyedam jaargang 42 nr. 3

Scyedam | 2016 | | pagina 16