Ik herinner me nog goed hoe ik den ouden lantaarn opsteker bewonderde. Die man had een fiets en met een stok met haak stak hij al rijdende één voor één de gaslantaarns aan. Vreemdelingen waren altijd verbaasd de sjouwers te zien, die met een witte zak over het hoofd in roode en blauwe baaien onderbroeken het graan van de schepen in de havens naar de zolders van de branderijen torsten. En dan waren er mannen gewapend met een hoepeltje die men groote jenevervaten over de keien hoorde rollen. Die vaten waren dikwijls gemerkt met B. en W. Dit betekent niet dat de inhoud bestemd zou zijn geweest voor Burgemeester en Wethouders. B. en W. was de afkorting van Beukers en Wouterlood. Ik herinner me gezien te hebben in het St. Liduïnagesticht een oud houten beeld voorstellende de Heilige Liduïna en dat mijn leermeester5' me vertelde dat er een oorkonde ligt in het fundament van de fontein in de Plantage. Oude Tijers Als kinderen waren we gewend tal van dronken menschen te zien rondloopen en straattypen als Goris Knipschaar en anderen. Er werd beweerd, dat mannen 's morgens vroeg in de branderijen kwamen spoe ling pompen en daarvoor niet werden betaald, maar mochten drinken zooveel ze wilden. Die mannen waren altijd erg dorstig "Oude Tijers" werden ze genoemd. We waren ook gewend aan tal van gekken op straat; er waren gekke Leen en gekke Sien, gekke Jaan en gekke Kees. Er waren ook nog twee broers, waarvan er één voor iedereen de hoed afnam. 's Zaterdags middags was er op de Koemarkt een Joodsche brillenkoopman. Eens stal hij mijn hart als kind toen ik hem tegen een erg actief maar niet erg beminden veldwachter, die een bril wenschte, hoorde zeggen: "Nee man, voor jou heb ik geen bril. Jij moet door de vingers leeren zien". Op dezelfde Koemarkt, vanwaar het stoomtrammetje afreed naar R'dam, waren we eens getuigen van een ruzie tusschen twee brugwachters, een jonge man en een ouden man met baard. De brug was open en geen van beiden wilde den ander helpen de brug dicht te draaien. Dat heeft zoo een lange tijd geduurd. Erg was dat niet. Verkeer was er niet in Schiedam in die tijd. De orde 4- M Op de voorgrond de Koemarkt, daarachter de Koemarktbrug over de Lange Haven en de Gerrit Verboonstraat Rechts Cafe de "Unie" en links achter het brugwachtershuisje de openbare school voor g.l.o. en m.u.l.o. voor meisjes ook wel de Juffertjesschool genoemd. Op de achtergrond de Lange Nieuwstraat. Beeldbank GAS, nr. 15325. Scyedam jaargang 42 nr. 3 89

Scyedam | 2016 | | pagina 17