in Schiedam werd gewaarborgd door 10-12 politie agenten, meest oudere mannen met baarden, sabels en ijzeren helmen. Ik kende ze allen bij naam. Ik zwierf al heel vroeg door de straten en steegjes, langs de havens. Gewapend met potlood en schetsboek. Ik heb met een vriendje het uitzicht op Schiedam bewonderd vanaf de toren van de Groote Kerk. Ik klom op de balies van de molens en eens mocht ik het Zakkendragershuisje bestijgen, waar ik vanuit de top een tekening maakte van het mij omringende. Wilgenlaantjes Mooi waren de omstreken van Schiedam. De z.g. Dief- hoek, de Spieringerhoekvl), waar vroeger een kasteel moet hebben gestaan, de Vlaardingsche dijk, langs het katholieke kerkhof, met zijn ruim uitzicht over de polders.De dijk naar Rotterdam met aan weerskanten boomen. De mooie wilgenlaantjes tusschen Schiedam en Delftshaven. De weg naar Kethel, de poldervaart aldaar, met zijn bruggetjes. De weg naar Overschie l^ngs de Schie. Ik had nooit iets anders gezien en vond het allemaal inspirerend. Overal in de omtrek zag men de toren van Schiedam en zijn 30 m hooge korenmolens. Er was in dien tijd nog een paardentram, waar nooit iemand inzat en een stoomtrammetje naar R'dam.7' Eens per week op Maandag kwamen Duitsche muzi kanten in uniform Schiedam een beetje opvrolijken. Niet ver van mijn ouderlijk huis een oude apotheker, die gaf ze soms een gulden en dan speelden ze 't Wilhelmus of een ander verheffend stuk muziek. Eens per week kwam ook gekke Leen met zijn straat orgel en dan was er de schutterij, die soms met trom mels en muziek door de straten trok. Prachtig de ouderwetse kermis op de Broersvest, luidruchtig, een beetje angstwekkend. Het mooiste in mijn ogen was misschien wel het Sinter klaasfeest zooals dat op de straat werd gevierd door groote aantallen opgeschoten jongens en kinderen, verkleed als Sinterklaas en zwarte Piet, dansend en springend en een oorverdoovend spektakel makend met deksels e.d. Begrijpt u hoe Schiedam inspirerend op mij gewerkt heeft? In mijn dromen beleef ik Schiedam als de mooiste stad van de wereld. Ik zie er oude gebouwen en poorten, ruïnes en de prachtigste kerken, die er in werkelijkheid nooit geweest zijn. Nee, ik heb geen spijt in Schiedam geboren te zijn. Ik had in geen andere stad geboren kunnen zijn! Tot slot nog een "rijmpje" uit de tijd van Hugo: In Schiedam, in Schiedam, in zedig Schiedam daar hebben alle hondjes een zwembroekie an-^ NOTEN 11 Jacobs, J.H.M., Hugo Landheer Overzicht 1925- 1990, 1990 Amsterdam. 2) Willem Hardenberg (1879-1939) een Rotterdamse kunstenaar, was onder andere leraar handtekenen. Hugo Landheer kreeg al op jonge leeftijd op woensdag en zaterdagmiddag les van hem. 3) In 1902 kreeg de laatste torenwachter van Schiedam, J.J. Baanvinger, die deze functie 36 jaar had uitgeoe fend zijn ontslag. Zijn taak werd overgenomen door een nachtelijke alarmcentrale die was ingesteld door de Nederlandse Bell Company. 4) Hoogstraat 43. 5) Willem Hardenberg. 6) Spieringshoek. 7) Vanaf 18 september 1902 tot 31 decemberl917 reed in Schiedam een paardentram van het Stationsplein naar het Hoofd, geëxploiteerd door de Schiedamsche Tram Maatschappij van J. Vürtheim. De remise van deze lijn was aan de Hoofdstraat, op de plaats waar voor die tijd molen De Ploeg had gestaan. 8> Het Stedelijk Museum Schiedam heeft zes schilde rijen van Hugo Landheer in zijn bezit. Scyedam jaargang 42 nr. 3 De oprit naar het Station gezien vanaf de Overschie- sestraat in Oostelijke richting. Op de achtergrond links het perron en rechts het Stationsgebouw. Voor het Stationsgebouw de paardentram. Beeldbank GAS, nr. 16739.

Scyedam | 2016 | | pagina 20