Stadskroniek Dat moet er even uit Open Monumentendag staat dit jaar in het teken van iconen en symbolen. Wie is de meest iconische figuur uit de Schiedamse geschiedenis. Daarover heeft het comité Open Monumentendagen een internetverkiezing georganiseerd en als dit nummer verschijnt, is de uitslag bijna bekend. Als u wilt weten wie de deelnemende stadgenoten hebben gekozen, kom dan op zaterdag 10 september naar de Westvestkerk. Daar vindt de bekendma king plaats, uiteraard met enig feestelijke zang, wie weet dans, en zeker snarenspel. Een leuke ochtend voor wie in de plaatselijke geschiedenis is geïnteresseerd. Het hele programma van Open Monumentendag vindt u op onze facebookpagina https://www.facebook.com/OMDSDAM Hoe dan ook, dat wapen is een prachtig logo. Die klauwende leeuw laat zien dat wij gevoel hebben voor traditie maar ook voor geen kleintje vervaard zijn. Ridders zijn we zonder vrees of blaam. We gaan recht op ons doel af. Eervol zullen wij strijden onder de zwartgele banieren en Floris zijn leeuw. Zo dat moest er even uit.^ Hier op deze plek neem ik de gelegenheid te baat om een lans te breken voor een Schiedams icoon dat de laatste tijd wel eens kopje onder dreigt te gaan in het nieuwmodische communicatiegeweld waarmee onze stad aan de man wordt gebracht, zodat jonge gezinnen met een beetje geld zich hier permanent vestigen. Zij hunkeren naar iets als S'dam, daar helpt geen lieve moederen aan maar toch....we hebben al sinds de dertiende eeuw een prachtig wapen, toen Floris, de zoon van vrouwe Aleida Schiedam toestond om het zijne te gebruiken. U kent het wel: die klauwende leeuw met de geblokte balk er door heen. Die balk betekent dat Floris niet de oudste zoon en erfgenaam was maar zélf voor een behoor lijke positie moest zorgen. Dat heeft hij gedaan en hoe. Hij werd heerser van een Grieks rijkje nadat hij eerst daarvan de prinses had getrouwd. Je komt die leeuw van hem dan ook nog steeds hier en daar in Griekenland tegen, heeft dr. Jan Willem Verkaik van het Schravenlant mij verteld. Han van der Horst Historicus Voorzitter comité Open Monumentendag Schiedam Mede-organisator Nacht van de Geschiedenis Scyedam jaargang 42 nr. 3 93

Scyedam | 2016 | | pagina 21