Archivalia familie Pichot naar Gemeentearchief JefJansen Onlangs ontving het gemeentearchief uit particulier bezit zogenaamde 'Geslachtsregisters' van de familie Pichot. Deze in de achttiende eeuw aan gelegde registers, bevatten de genealogie van deze familie vanaf 1677. Zij wer den bijgehouden tot aan het begin van de twintigste eeuw. In de registers zijn ook een aantal achttiende en negentiende-eeuwse brieven te vinden, naast bijvoorbeeld een akte van toelating als advocaat. De familie Pichot heeft een belangrijke rol in de geschiedenis van Schiedam gespeeld. De leden waren allen afstammeling van Daniël Pichot (1677-1732), die te Bergérac in Frankrijk geboren werd. Nadat hij om geloofsredenen Frankrijk ontvlucht was, werd hij waarnemend gouverneur-generaal van Suriname. Twee van zijn in Paramaribo geboren zoons zouden zich in de eerste helft van de achttiende eeuw in Schiedam vestigen, terwijl een nazaat van een derde zoon eveneens in Schiedam kwam wonen. Twee van zijn zoons en vijf van zijn kleinzoons werden lid van de 'vroedschap', de stedelijke regering. Daarnaast vervulden zij nog tal van andere functies in het stads bestuur, zoals burgemeester, schepen, thesaurier. De vroedschap, bestaande uit 24 leden, was in deze tijd uitgegroeid tot een oligarchie, waarin alleen leden van bepaalde families zitting mochten nemen. Hiertegen kwam in toenemende mate verzet van de burgerij. Echter, in 1782 had de vroedschap, in een geheime overeenkomst of 'conventie', vastgelegd dat alleen zonen of aangetrouwde personen voor het lidmaatschap van de vroedschap in aanmerking kwamen. Hiermee werd feitelijk een familieregering gecreëerd. En hiermee bevinden we ons midden in de zeer roerige patriottentijd, waarin men zich afzette tegen de stadhouder. Het was uitgerekend Daniël Pichot (1722-1803), wiens broer en neven ook van de vroedschap deel uitmaakten, die zich tegen deze conventie verzette. Na het herstel van stadhouder Willem V in 1787, werd Jan David Pichot (1752-1808) als vroed schapslid afgezet, maar Daniël en zijn neef Daniël Francois Pichot (1744-1788) werden als vroed schapslid gehandhaafd. Daniël Pichot was overigens vice-admiraal en later luitenant-admiraal. Hij kreeg in 1998 in de 'Admiralenbuurt' een eigen straatnaam. Ook in de negentiende eeuw zaten afgevaardigden van deze familie in het stadsbestuur en werd een ander commissaris van politie. Van de familie Pichot bezit het Stedelijk Museum Schiedam sinds enkele jaren een serie portretten, van de hand van de schilder P.F. de la Croix, die eveneens uit familiebezit werden verkregen. Hieraan is in Scyedam van oktober 2012 de nodige aandacht besteed. Ook in het boek 'Honderd Schiedamse Families' (Gronsveld/Rotterdam 2010) zijn deze portretten afgebeeld. Met deze 'Geslachtsregisters' is de familie Pichot prominent in het Schiedamse cultu rele erfgoed vertegenwoordigd. De registers kunnen worden geraadpleegd onder archiefnummer 655. 94 Scyedam jaargang 42 nr. 3

Scyedam | 2016 | | pagina 22