Een ingrijpende restauratie is vereist De altaarstukken in de Havenkerk Geert Medema Het interieur van de Havenkerk wordt gedomineerd door de drie grote altaren en daarbij zijn de altaarstukken sfeerbepalend. Deze altaarstukken werden in 1842 en 1847 in de kerk geplaatst en bleven altijd op dezelfde plekken bewaard. Zij zijn van de hand van één kunstenaar en werden door één persoon geschonken. Parijs. In laatstgenoemde stad verbleef hij in de periode 1828-1838. Jaarlijks exposeerde hij in de beroemde Salon van Parijs. Het schilderij De Aanbidding der Herders werd in 1837 geschilderd en datzelfde jaar ingediend bij de Salon in Parijs, [afb 2] De vondst van de signatuur met een duidelijke datering maakt deze toeschrijving, die in de literatuur al wel beschreven werd, nu eindelijk zeker, [afb 3 Al eerder werd in Scyedam aandacht besteed aan een van de drie altaarstukken: De Aanbidding der Herders, op het Maria-altaar. Sindsdien zijn de schilderijen door een restaurator opgenomen en is er aanvullend onder zoek verricht. Reden om nog eens uitgebreid stil te staan bij deze bijzondere werken en de kunstenaar. Alle schilderijen werden geschilderd door Antoon (ook wel: Antoine of Antonius) van IJsendijck (1801-1875). [afb 1] Hij kreeg een opleiding tot kunstschilder aan de Koninklijke Academie van Antwerpen en won daar in 1823 de Prix de Rome. Deze koninklijke prijs stelde hem in staat te reizen naar Rome, Florence, Napels en Een dergelijk historiestuk was afwijkend in de reeks schilderijen die Van IJsendijck in die jaren in Parijs op de Salons exposeerde. Hij presenteerde in deze periode vooral portretten en landschappen. In de portretkunst genoot hij zekere faam, getuige het feit dat de Franse Koninklijke familie hem met opdrachten vereerde, [afb 4] Met zijn schilderij De Aanbidding der Herders laat hij zijn bekwaamheid in het schilderen van histo riestukken zien op de belangrijkste openbare kunst tentoonstelling van Europa. Het tijdstip is opvallend: een jaar later keerde hij terug naar zijn vaderland, dat nu België heette. Door zich juist nu te profileren als 1. Antonius van IJsendijck, zelfportret. 1832 (Rijksmuseum Amsterdam) 2. F.J. Heim, Koning Charles X reikt de prijzen uit aan de winnende kunstenaars op de Parijse Salon van 1824, 1827 (Musée du Louvre) 96 Scyedam jaargang 42 nr. 3

Scyedam | 2016 | | pagina 24