IS- IÉ## -m My voor de functies van regent en regentes van het rooms katholiek weeshuis. Later heeft hij zich met de pastoor verzoend, waarmee de weg vrijkwam voor de vele schenkingen die hij de kerk deed. De conditie van de schilderijen Tijdens de restauratie van het hoofdgewelf is onder zoek gedaan naar de conditie van de altaarstukken. De altaarstukken zijn elk geschilderd op een linnen doek dat bestaat uit één stuk: er zijn bij onderzoek geen naden aangetroffen. Het linnen is gespannen op een spanraam, een raamwerk van hout met verticale en horizontale latten van 6,5cm breed. Het is niet zeker welke houtsoort is gebruikt, maar het is aannemelijk dat het grenen betreft. Deze houtsoort werd veelvuldig toegepast bij spanramen van kunstwerken uit deze periode. Aangezien de opspanning achter de (dek) lijst valt, zijn nog geen harde gegevens bekend over de bevestiging van het doek op het spanraam. In de periode van totstandkoming werden echter over het algemeen verzinkte nagels hiervoor gebruikt. Het linnen is vooraf geprepareerd, naar verwachting met een dubbele (fabrieksmatige) laag, op basis van dier lijke lijm en water en vervolgens bewerkt met een gesso van krijt, wit pigment en beenderlijm. Hierop is met olieverf geschilderd in transparante en dekkende lagen verf. Enkele details zijn opgezet in pasteuze toetsen. De schilderijen zijn gevernist met een glanzend vernis. Alle schilderijen hebben een restauratiebehoefte. Het vernis is vervuild en verkleurd en op sommige plekken zeer dik opgebracht. Dit hindert de leesbaar heid en verhult details en daarmee de kwaliteit van de schilderijen. Op de schilderijen van het hoogaltaar en het Maria-altaar zijn hinderlijke overschilderingen aangetroffen. In het laatste schilderij zijn deze overschil deringen ook op zeer belangrijke plekken aangebracht, zoals op het gezicht van Maria en het kind in de kribbe. De verfstreek is veel grover dan de penseelvoering van Van IJsendijck. [afb. 9] Deze overschilderingen zijn waarschijnlijk in 1930 aangebracht, toen Sjef Schmiermann, zelf kunstschilder, de werken heeft Éi %k 8. Antonius van Usendijck, Achtste statie Christus troost de wenende vrouwen, 1849, detail met de schoonzusters van Van Usendijck (Havenkerk Schiedam) 7. Jacoba Kesteloot Nolet (Collectie Universiteit Gent) 7a. Jacobus Kesteloot (Collectie Universiteit Gent) Scyedam jaargang 42 nr. 3 99 iuuuiwiri__

Scyedam | 2016 | | pagina 27