'Dit gebouw is volstrekt nutteloos' 1 Bram van Hengel over de St. Janskerk Lidwien Meijer Elke eerste zaterdag van de maand is er in het HVS-bezoekerscentrum op de Hoog straat het 'Verhaal van Schiedam.' Een 'kenner' vertelt dan over een Schiedams onderwerp: bijvoorbeeld over Wilton- Fijenoord of over een Schiedamse voetbal club, over onderwijs in Kethel, over een fa miliegeschiedenis. Op zaterdag 6 augustus was het Verhaal van Schiedam op locatie. Zo zou je de bijeenkomst in de Grote of St. Janskerk kunnen noemen. Ruim zestig mensen kwamen er samen om te luisteren naar Bram van Hengel, voorzitter van de Stichting Sint Janskerk, die enthousiast en bevlogen vertelde over de geschiedenis van de kerk waarin we samen zaten. De kerk werd gesticht door gravin Aleida en in die Middeleeuwen had het gebouw behalve een kerkelijke functie ook een ontmoetingsfunctie voor alle Schiedammers. "De gilden kwamen er samen. Er waren feesten en vergaderingen." Bij de scheiding van kerk en staat (1812) werd het pas een gesloten gebouw, alleen nog maar toegankelijk voor de kerkdiensten. "Nu is dit veranderd", benadrukte Van Hengel. "In 2011 werd de kerk onderbracht in een onafhankelijke stichting: De Stichting Sint Jans kerk. De PKN-gemeente van Schiedam-centrum is de belangrijkste huurder. Zeventig vrijwilligers zijn actief. Deze kerk is weer een ontmoetingspunt, het kloppend hart van onze stad. Er zijn tentoonstellingen, beurzen, feesten. Al letten we er wel op dat evenementen passen bij de aard van het gebouw." Twee vrouwen Twee vrouwen hebben een bepalende rol gespeeld bij de bouw en instandhouding: Aleida stichtte de kerk en de aanwezigheid van de grafkapel van Liduina (de contouren zijn nog te zien in de zuidbeuk) zorgde voor zoveel bezoekers dat er veel geld binnenstroomde, wat maakte dat de kerk uiteindelijk kon uitgroeien tot de drie-beukige hallenkerk, die het nu is. Twee beeldenstormen heeft de kerk gekend: in 1572 sneuvelden alle heiligenbeelden en wijwaterbakken. Van de puinresten heeft kunstenaar Sjef Henderickx in 2010 'het Lam' doen ontstaan. Maar ook in 1795 was er een soort 'beeldenstorm'. De glas-in-loodramen met alle gilden erin afgebeeld, sneuvelden als gevolg van de strijd tussen prinsgezinden en patriotten. Momenteel is de tentoonstelling: 'Schiedam maakt het' te bezichtigen. Hier is een nieuwe fondswerving uit voortgekomen: de Zakenvrienden. Men streeft ernaar dat honderd bedrijven vijf jaar lang 100 euro schenken aan de kerk. "Het lijkt te slagen", meent Van Hengel. Dat mensen hart hebben voor de kerk blijkt uit de recente ophef rond het luiden van de klokken. "Dat maakte heel wat los en dat is bemoedigend voor ons. Dit gebouw is volstrekt nutteloos. Wat hier gebeurt is niet uit te drukken op het niveau van nut. Het is veel meer."^ De grootste bekers van het Avondmaalstel dateren uit 1648, de kleinere bekers uit 1686 en het doopvont en schenkkan dateren uit 1758 (Foto's zijn van de heer D. Gelderblom en mevrouw T. den Ouden). 104 Scyedam jaargang 42 nr. 3

Scyedam | 2016 | | pagina 32