oen leerde ik de mandoline te bespelen Lidwien Meijer Veertig jaar was mevrouw Joke Bijl lid van Ontspanning Na Inspanning, een mandoline orkest dat nog steeds bestaat. "Het was kort na de oorlog, 1947. Ik was twaalf jaar. Onze moeder wilde dat mijn zus van vijftien en ik een instrument gingen bespelen. Nu had een buurjongen een stoepje verderop een mandoline gekregen. Een vriendin van mijn zus ook. Zo n mandoline was nog net te betalen. De mandoline was ook echt een beginners instrument. Nu beginnen ze altijd met een blokfluit. Ik kreeg een tweedehandsje. Mijn vader heeft het boven blad nog helemaal hersteld, dat kwam de klank niet echt ten goede. 's Avonds kwam een man bij ons thuis om mijn zus les te geven. Dat deed hij voor een kwartje. Ik speelde het alle maal vlot na, uit mijn hoofd, toen mocht ik ook op les. Samen werden we lid van het orkest ONI, meer dan veertig jaar ben ik lid geweest. Elke week repeteerden we, in een zaaltje van gebouw Irene aan de Nieuwe Haven, later in een zaal van de Christelijke Jongemannen Vereniging, naast de bibliotheek op de Lange Haven. Het orkest was opgericht door Bertus Hakkert, opa Hakkert zeiden wij. De familie Hakkert heeft generaties het orkest geleid. Opa Hakkert was nog bakker, toen hij ermee begon in 1915. Later nam zijn zoon Jan het diri geerstokje over en diens zoon Bert werd weer voorzitter. Die mensen leefden helemaal voor de muziek. We traden veel op, vooral in bejaarden- en verpleegte huizen. Ik weet nog dat we naar het Liduinagesticht gingen om op te treden. De zusters Dominicanessen waren er toen nog. Dan zaten de bejaarden in een grote zaal, aan één kant de mannen, en aan de andere kant de vrouwen. Wij kregen limonade en een koek. De toehoorders waren altijd enthousiast en dankbaar. Die mensen hadden ook niets anders, je had geen televisie en radio nog heel beperkt met de distributie. Als we ver weg een optreden hadden, huurden ze een vrachtwagen öP VCoMi N N£ï) A IN 9 Hf=T 2tËVtÊMHU) s TE sc-H I es* A NI 1^^?) bij Van Pelt, daar zaten we dan allemaal in. Met Koninginnedag speelden we altijd vaderlandse liederen in het Gemeenteziekenhuis. Jan Hakkert speelde dan accordeon. Wij erachteraan en dan polo naise lopen met de zieken die dat konden. Ik herinner me ook nog een Sinterklaasfeest. Iemand van ons orkest speelde voor Sinterklaas, maar hij kreeg overal een neutje, en zwalkte op het laatst door de gangen. En die keer dat we buiten moesten optreden. De wind stak ineens op en bij verschillende leden viel de muziek van de standaards. Ik was een van de weinigen die alles uit het hoofd kende. 'Doorspelen, Jopie,' zei meneer Hakkert, en dat deed ik toen maar. We gingen ook naar concoursen. Een kast vol bekers hebben we gewonnen. Op den duur ben ik voorzitter geworden, secretaris, ik deed alles behalve het geld, dat ligt me niet. Als we optraden maakte ik een leuk programma en plakte dat overal aan de muren en op de liften. ONI (Ontspanning Na Inspanning) is het oudste mandolineorkest van Nederland. Het bestaat dit jaar 100 jaar. Scyedam jaargang 42 nr. 3 105

Scyedam | 2016 | | pagina 33