Van de hoofdredacteur Scyedam september 2016 Jaargang 42 nummer 3 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 In 1914 concludeerde de toenmalige burgemeester Honnerlage Grete dat de toekomst van Schiedam aan de Nieuwe Maas lag. Deze visie betekende de opmaat voor de ontwikkeling van de Wilhelminahaven die nu al gedu rende een eeuw de thuishaven is voor tal van bedrijven. De ligging aan het water heeft Schiedam trouwens toch geen windeieren gelegd. Niet voor niets zijn prachtige panden gebouwd aan de Lange Haven: een kerk maar ook robuuste distilleerderijen en patriciërshuizen. Schiedam is een stad met een rijk verleden. Daarvan getuigen de verhalen in deze uitgave van Scyedam. Of neem zelf een kijkje tijdens Open Monumentendagen op 10 en 11 september in Schiedam. Er is zoveel om trots op te zijn. Al meer dan 10.000 mensen vinden het ook leuk om Schie dammer te zijn, dat blijkt uit de interesse voor het initiatief Je Bent Een Schiedammer Als., via 'Facebook'. Niet voor niets heeft onze redactie destijds besloten een samenwer king aan te gaan. Voor onze lezers en alle andere virtuele bezoekers van Je Bent Een Schiedammer Als., wordt op 25 september een 'meet greet' georganiseerd in het Stedelijk Museum Schiedam. Het museum is die dag gratis toegankelijk. Ik heb geen spijt in Schiedam geboren te zijn, zeg ik, vrij naar kunstenaar Hugo Landheer. En u? Marianne Ames INHOUD 74 Nacht van de Geschiedenis 76 100 Jaar Wilhelminahaven 82 Je bent een Schiedammer als 84 Oorlogsherinneringen te boek gesteld 87 Afscheid oud-bestuursleden HVS 88 Herinneringen van Hugo Landheer 93 Stadskroniek Han van der Horst 94 Archivalia familie Pichot naar Gemeentearchief 96 De altaarstukken in de Havenkerk 104 Het verhaal van Schiedam 105 TOEN leerde ik mandoline te bespelen 106 Programma Open Monumentendagen Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Antoine Lagrouw, Wim Snikkers, Jef Jansen. Tekst-redactie: Lidwien Meijer Lay-out: Marco Spruit Bleeker Hoofdredactie: Marianne Ames Redactieadres: De Vlinderhoven 26, 3I24BT Schiedam E-mail: redactie.scyedam@gmail.com Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail I Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aanspra kelijkheid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of mening vorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikeljgedeeltjen voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Historische Vereniging Schiedam Secretariaat: C.l. Nieuwendijk, Thomas a Kempisstraat 10,3117 CB Schiedam E-mail: secretaris@HistorischeVerenigingSchiedam.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: J.H.C. Huiskens ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Hooiland 10,3121 XD Schiedam Telefoon 010-4706401 Opzeggingen dienen vóór 1 december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van 1 januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+ 18,50 De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Stichting Meo Volg Scyedam ook op Facebook en Twitter! Voorpagina: Afbeelding: het ontstaan van de Wilhelminahaven (met dank aan Beeldbank Gemeentearchief Schiedam). Achterpagina: Windvanen als symbolen 1. Engel met bazuin op de pastorie van de hervormde kerk in Kethel 2. Haan symbool van waakzaamheid Basiliek 3. De zakkendrager symbool van het gildehuis 4. De leeuw van Holland symbool van de macht 5. Haan symbool van waakzaamheid Grote of St. Janskerk Kerk 6. Mercurius, god van de handel Foto's Antoine Lagrouw

Scyedam | 2016 | | pagina 3