Wanneer de plannen gerealiseerd zouden zijn, zou het de grootste scheepsbouwwerf van Nederland zijn geworden.5) Na eerdere onderhandelingen berichtte Furness op 16 juni 1913 aan het college van burgemeester en wethouders, dat zij belangstelling had voor een terrein dat tot dan toe deel uitmaakte van het 'Sterrebosch'. Dit 'bos' ofwel een park was in 1908 aangelegd op een terrein dat kort daarvoor was opgespoten met baggerspecie, afkomstig uit de Waalhaven. De oorspronkelijke bestemming was dat van handels- en industrieterrein. Omdat die bestemming niet spoedig werd verkregen, werd voorlopig dit voor het publiek toegankelijke park aangelegd. Het was aangelegd in de vorm van een ster, waaraan het zijn naam ontleende. Erfpacht Furness stelde de gemeente wel de voorwaarde dat die zou bevestigen dat er een haven zou worden gegraven van 150 meter breed en minstens 400 meter lang.6' Voor het uitbaggeren van een gedeelte van de bedoelde haven had de gemeente al in 1911 vergun ning gekregen van het Ministerie van Waterstaat.71 Na verdere onderhandelingen met Furness werd overeengekomen dat de gemeente het terrein, gren zend aan een nieuw te graven haven, in erfpacht zou afstaan voor een periode van 75 jaar en het zou ophogen, egaliseren en voorzien van aflopende scheepshellingen. Voor de uitvoering van dit plan werd advies inge wonnen van de civiel-ingenieur W.B. van Goor te Scheveningen. Hij kreeg de opdracht de plannen te beoordelen voor het tot exploitatie geschikt maken van haven en industrieterreinen in het (zuid-)westen van de gemeente.8' Aangezien het de bedoeling was zeeschepen in de haven vast te meren, adviseerde Van Goor de haven een breedte te geven van minstens 275 meter en een diepte van tien meter beneden laagwater. Ook adviseerde hij, gezien de aanvraag van Furness, voorlopig te volstaan met het egaliseren en gedeeltelijk afgraven van het in erfpacht uit te geven terrein en met het graven van de eerste 350 meter van de haveningang.9' Ziekenhuis Inmiddels was in de geheime raadsvergadering van 7 oktober 1913 de grondaanvraag van Furness, aan het 'westerhoofd der nieuw te graven haven' aan de orde geweest. De zaak lag gecompliceerd: de benodigde grond voor de berging van baggerspecie uit de te graven haven was in handen van de Vereeniging voor Roomsch-Katholieke Ziekenverpleging, die het plan had daar een ziekenhuis te bouwen. De gemeente kon de vereniging andere grond te koop aanbieden, maar die was duurder dan de grond die de vereni ging had gekocht. En dus moest de vereniging worden gecompenseerd. Dit zou gebeuren in de vorm van de ophoging van het ziekenhuisterrein, wat door de gemeente zou geschieden. Dit was een zo ingewikkelde kwestie, dat het bekende socialistische raadslid Piet de Bruin verklaarde er geen touw meer aan vast te kunnen knopen. Zijn vraag was of, als hiermee akkoord werd gegaan, men dadelijk zou beginnen met het graven van de haven. Hij vond dat Furness eerst maar meer zekerheid moest geven. De verantwoordelijke wethouder Goslinga kon echter verzekeren dat een gezegelde aanvraag van Furness al in handen van het college was, maar dat geheimhouding nog geboden was. In ieder geval ging de gemeenteraad, met uitzonde ring van Piet de Bruin, op 21 oktober 1913 akkoord met de grondaankoop van de vereniging.10' 5) W. Snikkers, Werven in Schiedam in Scyedam 1990 vol. 16 pag 157 e.v. Zie de Nieuwe Schiedamsche Courant van 16 augustus 1913 en de Schiedamsche Courant van 29 januari 1916. 6) GAS, archiefnr. 66 (Dienst Gemeentewerken) inv. nr. 119 dossiernr. 14-25. 7) GAS, archiefnr. 346 inv. nr. 2764, dossier 1914-81. 8) GAS, archiefnr. 346 inv. nr. 2755 dossiernr. 1913-466/1 9) GAS, archiefnr. 66 inv. nr. 119, dossiernr. 14-25. 10) GAS, archiefnr. 346 inv. nr. 141 F 34 e.v. en idem inv. nr. 2753 dossier 1913-403. Scyedam jaargang 42 nr. 3 77

Scyedam | 2016 | | pagina 5