Domeingrond Maar er was nog een complicatie: een gedeelte van de grond van de nieuw te graven haven was eigendom van Domeinen. Over de verkrijging van deze grond was de gemeente al sinds 1906 in onderhandeling, waarbij Domeinen zich niet de makkelijkste onder handelingspartner toonde. Het raadslid Houtman zou later spreken van de 'bureaucratie van den Staat' en van benadeling van Schiedam ten opzichte van Vlaardingen, die domeingronden had verkregen zonder daarvoor huur of erfpacht te betalen. Toen de onderhandelingen in 1914 nog steeds geen resul taat hadden, dreigde Furness zich terug te trekken.11' Bovendien was er nog een extra complicatie omdat een gedeelte van de domeingrond werd gebruikt door twee zalmzegenvisserijen, die eerst moesten worden uitgekocht. Nadat in maart uiteindelijk met de minister overeenstemming werd bereikt, kon de grond voor de werf aan Furness in erfpacht worden gegeven, waartoe de gemeenteraad het college in mei machtiging gaf. Het Sterrebosch werd hiermee met tien hectaren verkleind. In de raadsvergadering van 12 mei 1914 werd de overeenkomst met Furness inzake de aanleg van een scheepswerf behandeld. Onderdeel van deze over eenkomst was dat een haven zou worden aangelegd van 185 meter breed en een diepte van 9,6 meter beneden NAP met een gelegenheid voor het leggen van dokken van 35 meter breed, 150 meter lang en met een diepte van 11,6 meter beneden NAP met de benodigde oeverbekledingen. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen, zodat nu kon worden begonnen met de aanbesteding van de havenaanleg. De raad had hiervoor 700.000 gere serveerd. Van de drie uitgenodigde firma's kwam L. Volker Azn te Sliedrecht als laagste inschrijver uit de bus. Deze Leendert Volker was overigens een zoon van Adriaan Volker, die in 1854 het bagger- en aannemersbedrijf had gesticht dat onder andere het Noordzeekanaal en de Nieuwe Waterweg gegraven had. Baggermolen Aangezien de vrije havenruimte bij nader inzien te smal bleek, besloot de raad in de vergadering van 27 oktober de haven met twaalf meter te verbreden.12) Van de aanleg van de haven, die in de raadsvergadering van 14 juli 1914 tot 'Wilhelminahaven' werd gedoopt, zijn opzichtersdagboeken bewaard gebleven van de hand van ene opziener Vos, compleet met tekeningen, situatieschetsjes en kaartjes. Hierin is van dag tot dag te volgen welke werkzaamheden plaatsvonden. Die begonnen op 30 mei met het overhandigen van :!,;t ;w:"» De Wilhelminahaven tijdens de aanleg in 1915. Fotograaf onbekend. Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 10230. 11) GAS, archiefnr. 346 inv. nr. 2764, dossiernr.1914-81. Zie ook idem inv. nr. 2785 dossier 1915-84. 12) GAS, archiefnr. 346 inv. nr. 36. 78 Scyedam jaargang 42 nr. 3

Scyedam | 2016 | | pagina 6