een situatietekening aan Volker. Na voorbereidende werkzaamheden als het maken van de persput (in verband met de hydraulische doorpersing), het rooien van bomen, het leggen van een kade en het plaatsen van een directiekeet, werd op 21 juli 1914 gemeld dat de baggermolen 'Vlissingen' was aange komen. Ruim een jaar later, op 20 oktober 1915, kon worden gemeld: 'Het terrein op de landtong is tot ongeveer de vereischte hoogte met de Sliedrecht IV opgeperst, zoodat de baggermolen Hollandsch Diep met zandbaggeren op de rivier de Maas is geëindigd. De baggermolen Vlissingen is eveneens gereed gekomen met het op diepte brengen van de toegangen naar oude spuikanaal en balkengat van Van Deventer. Het baggerwerk is dus geheel geëin digd'. De laatste dag van de werkzaamheden was op 1 december van dat jaar, een regenachtige dag waarop genoteerd werd: 'Hedenochtend de cutter Sliedrecht VII uit de haven vertrokken'.13' De naam van de werf was in juni 1914 overigens veranderd in 'Scheepsbouwmaatschappij Nieuwe Waterweg'. In de gemeenteraadsvergadering van 18 januari 1916 stond de burgemeester stil bij het gereedkomen van de haven, die niet alleen aan de werfzijde aan op tijd klaar was, maar ook aan het oostelijk gedeelte. Hij sprak de wens uit dat hope- lijk spoedig andere industrieën zich daar zouden vestigen.14' Overslaghaven De haven had overigens nog niet de huidige omvang. Zij liep niet verder dan de toenmalige Zuidergors, een ingedijkt stuk grond tussen de Frankelandsedijk in het noorden en het oostelijk gedeelte van het Ster- rebosch in het zuiden. Dit bleek niet voldoende, want de scheepsbouwmaatschappij 'Nieuwe Waterweg' groeide voorspoedig. In 1919 vroeg de firma mede werking voor de uitbreiding van het terrein, weer ten koste van het Sterrebosch.15' In het jaar daarop werd een perceel grond van acht hectare in erfpacht uitgegeven. Deze plannen brachten met zich mee dat de haven moest worden uitgebreid. Daarom besloot de gemeenteraad tegelijkertijd een krediet te verlenen van 1.850.000 voor uitbreiding van de haven, zodanig dat aan de zuid- en de westzijde van de uitbreiding achthonderd meter zou worden verkregen, waarvan 'Nieuwe Waterweg' er vierhon derd meter zou krijgen. Hierbij bleef 350 meter over voor uitgifte aan andere bedrijven. Aan de oostzijde van de haven had zich inmiddels de firma Schieveem gevestigd, een opslagplaats van overzee aangevoerde De Wilhelminahaven tijdens de aanleg in 19)5 door de firma L. Volker Az. Fotograaf onbekend. Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 10234, 13) Het betreft A.J. Vos, als opzichter bij Gemeentewerken sinds 1904 in dienst. GAS, archiefnr. 61 zonder inv. nrs., depot 1 stelling 17-6-6 ds 3. Scyedam jaargang 42 nr. 3 14) GAS, archiefnr. 346 inv. nr. 2764 stuknr. 81/45, idem inv. nr. 38, Raadsvergadering van 18 januari 1916. Zie ook de Schiedamsche Courant van 18januari 1916. 15) GAS, archiefnr. 346 inv. nr. 41, Raadsvergadering van 31 januari 1919. 79

Scyedam | 2016 | | pagina 7