I beperkte oplage tijdens de bezetting was verschenen, had het geen breed lezerspubliek weten te bereiken. Daarom werd het in 1947 opgenomen samen met vijf andere verhalen en novellen - in de verhalen bundel 'Bij gaslicht'. In het colofon wordt verwezen naar die eerste clandestiene uitgave: 'Verbrande Erven' verscheen tijdens de bezetting als onder- grondsche uitgave van De Bezige Bij te Amsterdam. Pas in 1985 werd de novelle voor de derde keer gedrukt en opgenomen in deel VII van het Verza meld Werk (1982-1991). Na de oorlog werd het boekje een gezocht verzamel object, zoals zo veel drukwerk dat tijdens die donkere jaren in het verborgene werd vervaardigd. Illustra tief daarvoor is een brief van Geert Lubberhuizen uit 1947, toen directeur van De Bezige Bij, aan een (vermoedelijke) verzamelaar: Tot onze vreugde zijn wij in staat U nog een exemplaar toe te zenden van 'Verbrande Erven'; het is het laatste exemplaar dat wij hebben. Daar het een illegale uitgave is en in oorlogstijd de opbrengst hiervan bestemd was voor het goede doel, zouden wij het op prijs stellen indien U hiervoor een door U zelf te bepalen bedrag zoudt willen overmaken aan de Stichting 1940-1945. Heden ten dage is het boekje nog steeds schaars, maar is nog wel via antiquariaten te verwerven voor tussen de 30 en 50 euro. Dat deze novelle na ruim 70 jaar een zelfstan dige uitgave is en daardoor een nieuw publiek zal bereiken, is te danken aan de samenwerking tussen het Bordewijk Genootschap en het dit jaar opgerichte Schiedams Literair Gezelschap. Uitgeverij De Bezige Bij en de erven Bordewijk hebben met veel enthou siasme hun toestemming gegeven tot deze herdruk. Met de hulp van het Fonds Historische Publicaties Schiedam is het project uiteindelijk verwezenlijkt. Het boekje werd tijdens de jaardag van het Borde wijk Genootschap op zaterdag 29 oktober 2016 in de Korenbeurs te Schiedam gepresenteerd, in een oplage van 525 genummerde exemplaren. Literatuur D. de Jong, Het vrije boek in onvrije tijd. Bibliografie van illegale en clandestiene bellettrie, Leiden 1958. R. Roegholt, De geschiedenis van De Bezige Bij 1942- 1972, Amsterdam 1972. R. Vugs, F. Bordewijk, een biografie, Baarn 1995. Bronnen https://nl.wikipedia.org www.delpher.nl/ 3 II I 120 Scyedam jaargang 42 nr. 4

Scyedam | 2016 | | pagina 12