JefJansen Het Gemeentearchief Schiedam ontving kortgeleden een ets van de Ooievaars- brug. De maker, Albert J. Neuhuys kwam oorspronkelijk uit Vlaanderen. De Ooievaarsbrug wordt op dit moment vervangen, aangezien de in 1950 aangelegde brug toe is aan vernieuwing. Maar ook die brug is ooit vervangen. In de zestiende eeuw lag op deze plek al een brug, zoals blijkt uit de kaart van Jacob van Deventer van ongeveer 1560. De voorganger van de brug die nu vervangen wordt, was een ijzeren dubbele ophaalbrug, gebouwd in 1869 naar ontwerp van de gemeentear chitect M. van Erkel. Op haar beurt kwam die weer in de plaats van een houten brug uit 1786. Onlangs ontving het Gemeentearchief een ets waarop we kunnen zien hoe de brug er vóór 1950 uit zag. Vanuit de Vijgensteeg kijken wij op deze brug rich ting de Grote Markt. De panden aan de Schie geheel rechts op de ets staan er heden ten dage nog. Het brugwachtershuisje dat daar vlakbij stond, is echter verdwenen, evenals het pand geheel links op de prent. Voor het overige is er weinig veranderd. We zien het stadhuis met het torentje en de toren van de Grote- of Sint Janskerk. Opmerkelijk is dat deze toren al is voorzien van kantelen. Hoewel ze middeleeuws aandoen, zijn die pas in 193^ aangebracht. De prent moet dus dateren van na dat jaar en van vóór 1950, toen de Ooievaarsbrug vervangen werd. Even werd gedacht dat de prent gemaakt was ter gelegenheid van de wedstrijd van stadgezichten die het Stedelijk Museum in 1941 hield. De naam van de kunstenaar komt echter niet in de lijst van geëx poseerde werken voor en bovendien was het een schilderwedstrijd. Het werk dat onlangs door een particulier aan het Gemeentearchief is geschonken is een ets en werd gemaakt door de kunstenaar Albert J.A. Neuhuys. Neuhuys werd geboren in Antwerpen in 1895. Hij volgde er zijn opleiding aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten. Het oorlogsjaar 1914 bracht hem als Belgische vluchteling naar Nederland, waar hij de rest van zijn leven bleef. Als kunstenaar had hij een brede oriëntatie: hij schilderde, tekende en etste portretten en landschappen, stadsgezichten en haven gezichten, maar ook naaktstudies. Hij was in veel plaatsen actief, namelijk in Haarlem, Middelburg, Rijswijk, Voorburg, Rotterdam en Sassenheim. En dus ook in Schiedam. In de collectie van het Gemeen tearchief waren reeds twee werken van Neuhuys aanwezig, namelijk een portret van wethouder Dinke- laar (beeldnummer 61074) en een gezicht op de stad Schiedam (beeldnummer 60848). Neuhuys overleed in Sassenheim in 1968. Toen het Groot Schiedams Prentenboek in 2007 werd samengesteld, moest er nog een tekening van de oude Ooievaarsbrug worden 'geleend' van het Rotterdams Stadsarchief, van de hand van de kunstenaar J. Visser, die nagenoeg vanaf hetzelfde standpunt is gemaakt (zie nr. 14 van die uitgave). Nu hoeft dat niet meer. Het Gemeentearchief is niet alleen een stadsgezicht rijker, maar ook een werk van een veelzijdig Neder landse kunstenaar. De ets is opgenomen in de beeld bank van het Schiedamse Gemeentearchief onder beeldnummer 62352. Scyedam jaargang 42 nr. 4 121

Scyedam | 2016 | | pagina 13