Oorlogsdagboek Wim Hagers lag 70 jaar verborgen Schiedamse dwangarbeider beschreef zijn belevenissen Ser Louis Op 10 november 1944 werd journalist Wim Hagers opgepakt bij de grote razzia. Ser Louis kwam zijn dagboek op het spoor. Hij herinnert zich die spannende tijd ook nog goed. Wat degenen die vóór de Tweede Wereldoorlog zijn geboren, niet snel zullen vergeten is de grote razzia door de Duitse bezetter op 10 en 11 november 1944 in Rotterdam en Schiedam. Ik ben zo iemand. Als jongen van 9 jaar maakte ik die razzia mee toen er, tot schrik van mijn moeder, een Duitse soldaat met helm, geweer over de schouder en handgranaat-met-steel tussen zijn koppelriem, bij ons de trap op kwam om te zien of er mannen tussen de 18 en 45 jaar in ons huis waren, want die moesten mee om bij de Arbeitsein- satz ingeschakeld te worden, dwangarbeiders dus. Er was iemand in ons huis die daarvoor in aanmerking kwam, mijn vader. Hij was werkloos omdat hij ziek was en hij lag in bed. Daar werd hij door de Duitser gezien toen mijn moeder de slaapkamerdeur open deed om hem duidelijk te maken dat haar man niet mee kon. Op de vraag van de Duitser waarom hij in bed lag met al die medicijnen om hem heen, zei mijn vader dat hij de besmettelijke ziekte TBC had (hetgeen overigens geen leugen was). De soldaat wist daarop niet hoe snel hij ons huis moest verlaten en zei, zich snel omdraaiend nog: "Wie krank ist kann nicht arbeiten", in half Duits, half Hollands. Hij stommelde snel de trap af, de straat op naar zijn kameraden die deur voor deur aanbelden. Merwehaven Mijn vader ontliep hiermee de gevreesde Arbeitsein- satz. Maar andere mannen uit onze straat kregen die kans niet; alle mannen tussen de betreffende leeftijden moesten mee, opstellen in groepen en afmarcheren naar een onbekende bestemming. Later bleek dat de Merwehaven in Rotterdam te zijn, zoals meegelopen echtgenotes ontdekten. Eén man uit onze straat werd niet gevonden, hij had zich verstopt op de zolder van zijn woning. Toen de vrouwen van de mannen die in onze straat weggehaald waren dat de volgende dagen hoorden, waren ze kwaad omdat "onze mannen wel weg moesten en die van jou niet, terwijl hij gezond is", zoals de vrouw van de man te horen kreeg. Het was voor het betreffende echtpaar reden dat de man zich de week erna alsnog meldde en naar Duitsland werd getransporteerd. Na de oorlog, in juni waren alle mannen weer terug behalve hij. Zijn terugkeer kwam pas maanden erna. Bioscoopkaartjes Ik werd aan de hele affaire herinnerd toen ik in februari van 2015 iets bijzonders in handen kreeg. Het betrof een dik dagboek dat op 10 november 1944 was gestart door Wim Hagers. Wim Hagers, geboren op 13 december 1907 en in 1935 getrouwd met Nora van Vlaanderen, woonde op de Broersvest, boven de ingang van de Passage. Hij was journalist van het 122 Scyedam jaargang 42 nr. 4

Scyedam | 2016 | | pagina 14