Rotterdams Nieuwsblad. Zijn dagboek was jarenlang in een doos bewaard gebleven. De huidige eigenaar Dick Mak, neef van Wim Hagers, die het nog niet lang in bezit had, vond het tijd dat anderen het nu ook konden inzien. Het is een bijzonder document. Wim Hagers schreef in een gewoon kantoorcahier zijn belevenissen op, vanaf het moment dat hij op 10 november werd opgepakt, om als dwangarbeider in Duitsland te gaan werken, omdat de eigen Duitse jongeren in de Wehrmacht, het Duitse leger, vochten. Dag voor dag beschrijft hij hoe het hem verging, in dun potloodschrift, af en toe moeilijk te lezen. Boven dien is het cahier met vele herinneringen volgeplakt, zoals Duitse bonkaarten, persoonlijke documenten, bioscoopkaartjes, rekeningen, interviews, sigaret tendoosjes, te veel om op te noemen. Verder is er nog een aantal losse documenten, zoals landkaarten met de opmars van de Geallieerden. Totaal zijn het meer dan honderddertig persoonlijke herinneringen die het dagboek zo uniek maken. Elke dag Het is duidelijk dat dit alles bewaard moet worden, vooral omdat veel stukken uit oorlogspapier bestaan en dat valt nu zo langzamerhand uit elkaar. Dat is de reden voor de schrijver van dit artikel om het complete dagboek te digitaliseren, zodat het voor anderen ook beschikbaar is en het origineel niet meer door vele handen hoeft te gaan. Het boek met de bijlagen is inmiddels aan het Gemeentearchief van Schiedam aangeboden. Bijzonder is dat het boek een echt dagboek is, dus geen herinneringen van jaren later, nee, Hagers heeft elke dag, vanaf 10 november 1944 tot 17 mei 1945 als het dagboek plotseling stopt, vlak voor zijn terugkeer naar Schiedam, beschreven wat hem overkwam. Kort, in een soort telegramstijl, maar wel duidelijk, vooral voor degenen die de oorlog bewust meegemaakt hebben. De tocht per rijnaak waarin eerder steenkolen waren vervoerd, vanuit de Merwehaven in Rotterdam naar Zwolle, van daaruit lopen en overnachten in Wezep. Dan per trein naar Duitsland, waarbij sommigen uit de wagons ontsnapten. Via Essen komen Hagers en zijn medeslachtoffers uiteindelijk in Düsseldorf terecht en wordt hij bij de firma Bernsau te werk gesteld achter een grote boormachine, waarvan de boor overigens vaak kapot ging. Hij kreeg er contact met allerlei medeslachtoffers van de Duitse zucht naar arbeids krachten in de fabrieken. Hagers beschrijft vrij koel, hij was tenslotte journalist, de strijd om en de bevrijding van Düsseldorf. Dan komt de periode van pogingen om terug te keren naar Schiedam, maar dit laat lang op zich wachten want het westen van Nederland zucht nog onder de bezet ting en de honger. Hagers komt in Eindhoven terecht waar hij af en toe werkt bij Radio Herrijzend Neder land. Hij ontmoet er collega's, radioverslaggevers en journalisten. Hij zit dicht bij het vuur, is een enkele maal omroeper van dienst en hij ensceneert zelfs voor de radio een vraaggesprek met Hitier (Dagboek: 'Maandag 23-4-'45 Interview met Hitier gemaakt (tekst en gramofoonplaten van eigen stem van Hitier)'. Uit die dagen bij de radio is ook de getypte versie van een interview met Mussert, dat Hagers' collega Sjoerd de Vrij maakte en dat werd uitgezonden op 10 mei 1945. Natuurlijk bevat het document ook momenten dat Hagers een sterk verlangen uitspreekt naar zijn vrouw Nora van Vlaanderen die, zoals zo vele vrouwen, alleen achterbleef en hoopte dat haar man onge schonden terug zou keren. Dat gebeurt uiteindelijk ook, omstreeks 17 mei 1945. Wim Hagers overleed al op 11 oktober 1953, slechts 45 jaar oud. Of het gedwongen verblijf in Duitsland, met alle ontberingen, hiermee te maken heeft, is onbekend. Scyedam jaargang 42 nr. 4

Scyedam | 2016 | | pagina 15