oen ging ik werken bij Wilton Fijenoord Lidwien Meijer Meer dan veertig jaar werkte de heer Piet van Kempen (94) bij Wilton Fijenoord. Hij maakte de bloei en de neergang mee. "Toen ik na drie jaar middelbare school een baan zocht, moest dat van mijn vader bij een katholiek bedrijf zijn. Ik kwam bij dagblad de Maasbode terecht, maar die krant werd in de oorlog verboden. In 1941 begon ik bij Wilton Fijenoord, eerst bij de tijdcontrole. Alle prikkaarten moesten 's ochtends vroeg in de rekken worden gezet. Om half 8 of eerder moest er geprikt worden. De kaart ging dan door de prikklok en er kwam dan bijvoorbeeld 7.31 op te staan. Een minuut te laat... scheelde een half uur loon. Om 5 uur 's middags werd er afgeblazen. De sirene ging en iedereen moest weer prikken. Ook deelde ik dagelijks de werkkaarten uit. Daar stond op wat voor werk de mensen moesten gaan doen, bij welk object. Bij vuil werk werd extra betaald, ook bij gevaarlijk werk en natuurlijk bij overwerk. De werkkaart werd achter de prikkaart gezet. Eens in de week gingen de kaarten naar de loonad ministratie. Aan de hand van alle gegevens werd het loon uitbetaald. Elke vrijdag kreeg je een loonzakje. De administrator zat dan bij de balie met een geld kist. De werknemers moesten hun oude, lege loon zakje inleveren, het nummer werd gecontroleerd en ze kregen een nieuw zakje met inhoud. De oorlog was een spannende tijd bij Wilton. We waren bang voor bombardementen van de Engelsen. Er werden betonnen schuilkelders gebouwd. Als er 'Bertha' werd geroepen of als de sirene loeide, moesten we de schuilkelder in. Het bedrijf werd gecamoufleerd met gaas en groene watten, zodat het van bovenaf niet te zien was. Toch zijn er schepen gebombardeerd en één van de dokken kon niet meer gebruikt worden. Toen de razzia's kwamen in november '44, ben ik gaan onderduiken: bij een boer in Putten, daar ben ik toen heen gelopen en later ben ik helemaal naar Nijverdal gelopen. Na de bevrijding ben ik weer bij de Maasbode gaan werken, maar niet lang, Wilton bleef trekken. In de toptijd werkten er zevenduizend mensen. Als Wilton uitging zag het zwart van de fietsen op de BK-laan. Het was voor mij een goede werkgever. Mijn zoon studeerde op de MTS en we kregen extra geld voor hem, via Wilton. Het bedrijf had ook een eigen ziekenfonds. Je kon er voetballen en zwemmen en cursussen doen: Ontwikkeling-Ontspanning. Jaren zijn we met ons gezin op vakantie naar Heidebad geweest op de Veluwe, in huisjes van Wilton. De bagage werd met een vrachtwagen gebracht. In de loop van de tijd werd veel gemoderniseerd. Zo kwam er een onderzeeloods met een enorme kraan erboven, hoger dan de Domkerk in Utrecht. Het weekloon werd een maandloon en mensen kregen hun geld op den duur via de bank. Dat was een hele omschakeling. In de jaren zeventig kwam de neergang in de scheeps bouw. Jammer om zon werf achteruit te zien gaan, dat ging me echt aan het hart. In 1983 was het voorbij.'^ 124 Scyedam jaargang 42 nr. 4

Scyedam | 2016 | | pagina 16