Mede op aandringen van het Nederlands Nationaal Zangersverbond wordt vanaf 1875 gezocht naar schaalvergroting. Behalve Orpheus kende Schiedam inmiddels ook het Schiedams Mannenkoor, dat zich in dat jaar bij Orpheus aansluit. Om het gevoel van een overname weg te nemen gaat het nieuwe koor verder onder de naam: Schiedams Mannenkoor Orpheus. In 1876 treedt ook de Onderwijzers Zangvereniging toe tot Orpheus. Na de inlijving van deze twee koren is er kennelijk behoefte aan een nieuwe bestuurlijke impuls en Honnerlage Grete, die in 1868 al tot het bestuur was toegetreden, wordt voorzitter. Hij zal die functie 35 jaar onafgebroken blijven vervullen. Concoursen Al vanaf de oprichting neemt Orpheus jaarlijks deel aan concoursen en zangwedstrijden, veelal georga niseerd door zusterverenigingen, zoals het Rotte's Mannenkoor en het Amstels Mannenkoor. Het koor slaat doorgaans geen slecht figuur bij die competities en komt regelmatig met gouden en zilveren medailles thuis. Zo wint Orpheus in 1878 in Amsterdam een tweede prijs (een voorzittershamer gemaakt van ivoor, zilver en ebbenhout) en dat de hele stad meeleeft, blijkt als het koor bij aankomst in Schiedam met muziek korpsen van het station wordt afgehaald. Maar ook in eigen stad treedt Orpheus regelmatig op. Soms in nog steeds bestaande gebouwen als Musis Sacrum, maar ook in gebouwen die inmiddels verdwenen zijn als Odeon (het latere veilinggebouw aan het Eendrachtsplein), de Julianakerk en het onder komen van de Officierenvereniging. In dit gebouw, dat ongeveer op de plek stond waar we nu Dienstencentrum de Vijf Molens vinden, werd ook het 25-jarig jubileum gevierd met een concert. In 1906 organiseert Orpheus zelfs een concours in dit gebouw, waaraan dertig koren uit het hele land deelnemen. In de zalen van gebouw Odeon wordt in 1916 in grootse stijl het vijftigjarig jubileum gevierd. Een week lang zijn er uitvoeringen, ook van andere Schiedamse muziekverenigingen. De deelname van Orpheus aan de aubade bij de kroning van Koningin Wilhelmina heeft vast indruk gemaakt, want zij verleent Orpheus ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan het predi- caat Koninklijk. Tegelijk met het gouden jubileum wordt ook stilge staan bij het feit dat dirigent Georg Rijken inmiddels 25 jaar aan het koor verbonden is. Phot. J. VAN DIGGELEN. Vfinners tfari deri 2sr' |?rijs ip de eerste afdeeling Vai] het Internationaal Zang-(£oncours, gehouderj te ^ntWerpeq op 20 eq 21 Augustus 18!$, ter gelegenheid vart de Van Ulyckfeesten aldaar. Scyedam jaargang 42 nr. 4 127

Scyedam | 2016 | | pagina 19