Oudste man De vele hoogtepunten die Orpheus in de loop van zijn bestaan heeft gekend, hangen ongetwij feld samen met het feit dat er dirigenten met klin kende namen aan het koor verbonden zijn geweest. Zoals bijvoorbeeld Eduard Flipse, de latere dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, die Orpheus - met een onderbreking tijdens de oorlogs jaren - van 1929 tot 1949 heeft gediend. Hij voert met een nieuw en modern repertoire de prestaties van het koor tot grote hoogte op. Zijn opvolger Gijsbert Nieuwland dirigeert Orpheus twaalf jaar en zal net als zijn voorganger nationale faam verwerven. In 1910 wordt toenmalig wethouder M.L. Honner- lage Grete burgemeester van Schiedam; een precedent dat in 1984 navolging zal vinden. Daarmee komt een einde aan zijn voorzitterschap van Orpheus, dat inmiddels 35 jaar heeft geduurd en het koor veel goeds heeft gebracht. Langdurige bestuurslidmaatschappen waren destijds geen uitzondering, want de secretaris van het bestuur, J. van Rijn, legt twee jaar later zijn functie neer na die veertig jaar vervuld te hebben. Natuurlijk wordt hij benoemd tot erelid. Honnerlage Grete wordt bij zijn vertrek als voor zitter benoemd tot erevoorzitter en blijft dat tot hij in 1949 op 103-jarige leeftijd overlijdt. Hij is dan de oudste man van Nederland en is tevens 83 jaar lid van Orpheus geweest. Een record dat ongetwijfeld tot in lengte van jaren op zijn naam zal blijven staan. Na zijn overlijden wordt het gebruik om elke zittende burgemeester van Schiedam het ere-voorzitterschap van de vereniging aan te bieden en sindsdien is het burgemeesterschap van Schiedam dan ook een bege renswaardige positie. Bij zijn honderdste verjaardag in 1946 brengt Orpheus zijn oud-voorzitter natuurlijk hulde in zijn woonplaats Breda. De koorleden smaken dan het genoegen als eersten na de oorlog, met een afgehuurde goederentrein over de net gerepareerde Moerdijkbrug te rijden. De goederenwagons blijken groot genoeg om op de terugweg een waar dansfeest aan te richten. Muziekschulp Bij het 60-jarig bestaan in 1926 ontvangt Orpheus een bedrag van twaalfhonderd gulden als bijdrage in de bouw van een muziekschulp. Een schelpvormig bouwwerk, dat bij openluchtconcerten zeer van pas zal 128 Scyedam jaargang 42 nr. 4

Scyedam | 2016 | | pagina 20