komen. Het is de opbrengst van een inzameling onder de bevolking maar het bedrag is lang niet voldoende om de bouw van de schulp, waarvoor architect Piet Sanders inmiddels een ontwerp heeft gemaakt, te bekostigen. Orpheus besluit de bouw in het Volkspark toch door te zetten en leent daartoe een bedrag bij de Amsterdamse Bank, die wel verlangt dat vier bestuurs leden hoofdelijk borg staan. De Orpheusschulp wordt op 28 juli 1927 in gebruik gesteld door locoburge meester Piet de Bruin, de eerste rode wethouder van Schiedam. De bevlogen socialist houdt een voor zijn doen ingetogen toespraak over kunst en muziek. Tien jaar lang bewijst de schulp goede diensten, maar aan het eind van de jaren dertig blijkt er veel achter stallig onderhoud te zijn waarvoor Orpheus geen geld heeft. B W zijn niet bereid financieel bij te dragen. Sterker nog, zij verbieden verder gebruik zodat er weinig anders op zit dan de schulp af te breken. De vier bestuursleden die borg staan krijgen het nu benauwd want bij afbraak zal de bank de lening terugvorderen. Er ontstaat in 1938 een fikse bestuurs crisis waarbij het volledige bestuur aftreedt, maar een maand later worden de borgstellingen gelukkig door een anonieme weldoener overgenomen. Op 23 december 1933 wordt het nieuwe Passage theater geopend. Voor Schiedam is het een geweldige opsteker dat het in staat is, midden in de crisisjaren, zon nieuw cultuurpaleis te realiseren en vanzelfspre kend treedt Orpheus ook bij die gelegenheid op. Over de grens De oorlogsjaren zijn ook voor Orpheus een beproe ving. Verschillende leden en ook de tijdelijk aange stelde dirigent worden naar Duitsland gedeporteerd en de repetities worden regelmatig voor een kortere of langere periode onderbroken. Ook moet het koor regelmatig op zoek naar nieuwe ruimte omdat de bezetter het repetitielokaal vordert. Toch ziet Orpheus nog kans om af en toe optredens te verzorgen, onder andere in 1941 bij de bloemententoonstelling Poly- antha, die in het Volkspark wordt gehouden: een optreden samen met het Rotterdams Philharmonisch Orkest, met dirigent Eduard Flipse. Voor Orpheus is dat tevens een gelegenheid om zijn 75-jarig bestaan tenminste nog enige luister bij te zetten. In de laatste oorlogsjaren wordt er nauwelijks meer gerepeteerd. Wel komen de leden nog regelmatig bijeen, om elkaar te ondersteunen en nieuwtjes uit te wisselen. Wordt er niet gezongen, dan wordt er wel een voordracht gehouden over muziek. In de jaren na de oorlog concerteert Orpheus steeds vaker in het buitenland. Wanneer in 1962 een concert reis naar Esslingen am Neckar wordt ondernomen verzoekt de Oberbürgermeister het bestuur van Orpheus om bij het gemeentebestuur van Schiedam te bepleiten dat deze stad toetreedt tot de kring van partnersteden waar Esslingen lid van is. Ook Vienne (Frankrijk), Udine (Italië) en Neath (Wales) maken daar deel van uit. Terug in Schiedam brengt het bestuur dit verzoek met enthousiasme over en het jaar daarop vindt de eerste jeugduitwisseling plaats. Sinds dien is Schiedam enige decennia lang lid geweest van deze partnerstedenkring en werden er vele uitwisse lingen met een cultureel, educatief of sportief karakter in diverse landen georganiseerd. Behalve de bezoeken aan deze partnersteden bracht Orpheus ook concertbezoeken aan Joegoslavië, Hongarije, Liechtenstein, Polen, Groot-Brittannië en Canada. Locoburgemeester Ook in Schiedam viert Orpheus triomfen. In 1975 neemt het koor deel aan een feestconcert in de Grote Kerk ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad. Een jaar later viert het koor zijn 110-jarig bestaan met een uitvoering in de Havenkerk van de opera 'Een leven voor de Tsaar' van Michael Glinka. Een schitterend optreden waar ik goede herinneringen aan bewaar. Maar dat heeft misschien ook te maken met het feit dat het tevens mijn eerste optreden als loco burgemeester was en ik getooid met de ambtsketen - de Commissaris van de Koningin, Maarten Vrolijk mocht ontvangen. Ook hij genoot zichtbaar van Orpheus; van zijn aangekondigde vertrek in de pauze kwam niets terecht en hij bleef tot in de kleine uurtjes. In 1984 wordt in Sporthal Margriet Verdi's 'Requiem' Scyedam jaargang 42 nr. 4 129

Scyedam | 2016 | | pagina 21