Een turbulente, troebele geschiedenis De Schiedamse brandersgist Wim Snikkers Gilden waren in vroegere tijden bewakers van vakbekwaamheid, maar groeiden ook uit tot enge belangenbehartigers van hun eigen groep. Zo wilden zij soms voorkomen dat ook andere vakgroepen bepaalde producten mochten leveren, als dit door technische ontwik kelingen mogelijk was geworden. Bierbrouwers waren traditioneel leveranciers van gist aan bakkers, maar ook aan branders. Die branders ontdekten de mogelijkheid om zelf gist te maken. Eigenlijk vrij laat, al waren er eerder signalen dat er branders waren die zich met gist bezighielden en die daarvoor ook vervolgd werden. Zoals in 1698 toen Cornell's Ben uit Schiedam en zijn toen voortvluchtige knecht zich met gist maken bezighielden. De eerste beweerde van niets te weten en werd twee jaar later vrijgesproken. Over de tweede is verder niets bekend. Op 27 januari 1785 bespraken de Deken en Hoofd lieden van het Brandersgilde van Schiedam een request van de gezamenlijke bierbrouwers gericht aan de Staten van Holland. De brouwers wilden een verbod op het bereiden en verkopen van 'konst- gist' door de branders, alsof deze zou "schadelijk en ruineus te zijn voor s' Menschen gezondheid". Er volgden nog vele vergaderingen en hatelijkheden over en weer. Een decennium eerder was er nog geen sprake van dat de branders op grote schaal ook gist leverden, sterker nog: zij gebruikten zelf nog brouwersgist. Maar de branders ontdekten de moge lijkheid om zelf met gist een nieuwe inkomsten bron te genereren, waarvoor zij de bedrijfsvoering aanpasten. De vroedschap van Schiedam besprak op 13 maart 1785 het bericht van het brandersgilde. Tesamen met een request van de branders Jacobus Nolet, Thomas Heyligers, Cornelis Ruyhart en Jan Verlouw. Dezen verzochten, mede namens koorn- wijnstokers uit Delft, Delfshaven, Rotterdam, Schiedam en Oudewater de verzoeken van de geza menlijke brouwers aan de Staten "met alle ernst tegen te gaan en te declineren". De brouwers, in die tijd nog zeer machtig, werden in het gelijk gesteld. De U^ane cjrond '32 Scyedamjaargang 42 nr. 4

Scyedam | 2016 | | pagina 24