Op basis van het principe van de 'Weener methode' gingen later ook de Schiedamse branders gist produceren. Hiervoor moest de branderij verbouwd worden. De gist zelf was veel bewerkelijker en het personeelsbestand voor een gewone branderij ging van drie naar vier man. Omdat men nu ook maïs verwerkte moest het beslag een hogere temperatuur krijgen. Omdat men nog niet altijd beschikte over stoom voor verwarming was dit soms moeilijk haal baar. Kreeg men bij de Oudhollandse methode zeven a acht kg gist uit honderd kg graan, bij de 'Weener methode' werd dit later dertien a veertien kg. De toestand in 1883, een kantelpunt In dat jaar bereikte het aantal branderijen het abso lute hoogtepunt: 392 Vi. Maar hierbij inbegrepen waren drie stoombranderijen met een gezamenlijke productiecapaciteit van 23 Vi branderij. Nog heel lang werd de capaciteit gerelateerd aan de gewone vier-baks branderij. Het aantal branders dat tegelijk ook distillateur was, bedroeg 28. Aantal uitsluitend distillateur: zeven. Moutmakers: 62. Voor alle bran ches geldt dat veel dezelfde namen voorkomen. Bij de branders zijn er elf met de naam Zoetmulder. Bij de 32 gisthandelaren natuurlijk veel Schiedamse namen en een enkele van buiten. Maar wat opvalt is dat er vier namen Jansen zijn (die dikwijls min of meer één bedrijf vormden), maar soms onder een andere bekende naam werkten, zoals Th. P.J. Jansen, die onder de naam van 'Vrijland Van den Hoogen Co.' werkte. H.W.L.C. Jansen handelde onder de naam 'Jansen en Tak'; J.C.J. Jansen gebruikte de naam 'Walraven Jansen'. Daarentegen handelde J.W. Exler onder de naam van de oude gistvennoot- schap 'Jansen en Co.'. Er waren meer handelaren die onder de naam van een bekende gistvennootschap werkten. C.A. van den Burg: Fa. Bussmann en Co.; J.L. Linnenbrink: fa. Walraven, Beukers en Co.; P.J. Meijer Jz.: fa. Bussmann, Legner en Co. Er waren drie bedrijven bij uit Delft. Kortom: alles lijkt wel door elkaar geschuidL-' Er kwamen nog meer veranderingen. In rap tempo werd de Oudhollandse methode vervangen door de nieuwere 'Wener gist' methode. In dezelfde tijd kwam er internationaal wetgeving tot stand die gevoerde merken beschermde tegen namaak en inbreuk. Zo konden de bedrijven hun product gaan voeren onder een merknaam. Nu was het ook moge lijk dat, nu het niet meer anoniem was om mogelijke slechte kwaliteit of 'vervalsingen' direct te koppelen aan een leverancier, zodat men zich daardoor zelf in de vingers sneed. Zoals bijvoorbeeld Vrijland, Van der Hoogen Co. die als merknaam Cirkelgist voerde. Scyedam jaargang 42 nr. 4 137

Scyedam | 2016 | | pagina 29