Oproep HVS-werkgroep: Kom met herinneringen over vaandels Achter de schermen werkt een werkgroep van de Historische Vereniging Schiedam mee aan een vooronderzoek voor een bijzondere expositie in samenwerking met onder andere het Stedelijk Museum Schiedam. 'Vaandels en verhalen' is de werktitel van dit project. De vaandels zijn een herinnering aan het rijke verenigingsleven van Schiedam. Maar wie heeft andere herinneringen of weet waar bijbehorende attributen zich momenteel bevinden? Alle hulp is welkom! leven van toen en de relatie met nu te leggen. Met het aantreden in 2016 van Deirdre Carasso als nieuwe directeur van het Stedelijk Museum Schiedam werd het idee weer opgepakt. Stichting Mooi Werk en De Stokerij zijn ook partners in dit project. Een groot aantal historische vlaggen en vaandels uit de museumcollectie van het Stedelijk Museum Schiedam zal de basis vormen van een expositie die hopelijk in de zomer van 2017 van start gaat. Ook wordt de historie nieuw leven ingeblazen: er zullen onverwachte ontmoetingen en verbindingen kunnen worden gelegd, verhalen worden verteld. Zo komen verleden, heden en toekomst samen. Foto's, beeldmateriaal of verhalen over vlaggen of vaandels zijn welkom bij Trudy van der Akker via e-mail gvdakker@kabelfoon.nl en Marco Spruit Bleeker via e-mail marcospruitbleeker@gmail.com-^ Vaandels vormen een treffend voorbeeld van de verzuiling die de Nederlandse maatschappij lang kenmerkte. In de negentiende eeuw leefde het gebruik van een vaandel op, met het ontstaan van de talrijke verenigingen op uiteenlopend terrein. Er ontstonden naast algemene verenigingen onder meer christelijke, rooms-katholieke, joodse en soci alistisch humanistische verenigingen. Al deze orga nisaties voerden hun eigen vaandels. De vaandels werden getoond bij officiële bijeenkomsten, meege voerd in optochten en demonstraties en gedragen bij landelijke manifestaties of opgesteld op het podium of achter de bestuurstafel bij vergaderingen. In de aanloop naar het veertig jarig bestaan van de Historische Vereniging Schiedam namen Trudy van der Akker en Marco Spruit Bleeker in najaar 2015 het voortouw voor deze expositie. Opzet was Schie dammers te informeren over het rijke verenigings- B -

Scyedam | 2016 | | pagina 2