BORDEWIJK BLOKKEN F. BORDEWIJK DE GEMEENSCHAP UTRECHT BORDEWIJK F. Bordewijk toonde in zijn „Fantastische vertellingen" reeds, hoe hij gaarne tot aan de uiterste grenzen van 's menschen fantasie gaat. De korte roman Blokken is geschreven in een merkwaardige, koele, als metalig aandoende stijl. Nergens laat de schrijver zich meesleepen door eigen ontroering of aandoening. Zorgvuldig streek hij iedere trek van persoonlijke interesse weg uit zijn boek. „Blokken" is de bijna angstig scherpe visie van de schrijver op een toekomststaat, waarin men volledig afgerekend zal hebben met het individu, met den eenen mensch. Alles is naamloos, alles heeft slechts een doel: de voeding en vereering van den staat. Maar doorploegd van kwalen is het staatslichaam, en een bloedbad, noch de meest ver-gaande onderdrukking kunnen voorkomen dat de levende persoonlijkheid en zijn verlangen naar God en den evert- mensch opstaat tegen dien dwang. Hoe het rijk van den kubus ineen zal storten maakt de schrijver voelbaar in het eind van zijn boek. Wij drukten dit boek naar een maquette van A. M. Oosterbaan, die ook in de typographische verzorging het koele karakter van het boek deed spreken. .het luchtledige waarin mik een sleet leefi, heelt de auteur op voortreffelijke wijle voelbaar .daarbij komt daf lijn boekje in uitstekend lenig en intelligent proza is geschreven." Albert Helman in 0e Groene Amsterdammer, .hij heeft zijn strakke verteitran goed vol gehouden" Jen Nieuwenhuis in De Titelblad uit „Blokken" .blokken is een der meest curieuse en interessante boeken, die onze litteratuur in den taatsten tijd heeft opgeleverd." Anthonie Donker in de N.R. Crt. Ing. f 2.60 geb. f 3.60

Scyedam | 2016 | | pagina 36