Van de hoofdredacteur Scyedam december 2016 Jaargang 42 nummer 4 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 Historische Vereniging Schiedam Dat Schiedamse jenever ooit over de hele wereld werd geëxporteerd, was me bekend. Nieuw voor mij is dat Schiedam aan het einde van de achttiende eeuw hét gist- centrum van Europa was. Deze conclusie trekt Wim Snik kers in zijn verhaal in deze uitgave van Scyedam over de turbulente periode waarin de handel in gist een belang rijke inkomstenbron voor de Schiedamse branders vormde. Volgens de Schiedamsche Courant van 2 juli 1853 werd alleen al naar Engeland 45.000 kg gist per week vervoerd. Het Schiedam van die tijd wordt beschreven door onder andere Ferdinand Bordewijk in zijn novelle 'Verbrande Erven', die door het Fonds Historische Publicaties Schiedam opnieuw is uitgegeven. "Des zomers lag zij te midden van het sappigst Hollands weidelandschap te braken als een zwarte vulkaan. De felle vuren der glasblazerijen omkringden haar in een krans helsche rozen." Misschien moeten we eens zó naar Schiedam kijken en beseffen hoe deze vulkaan langzaam maar zeker toch een pareltje wordt. Veel leesplezier! Marianne Ames INHOUD 112. Drukkerij Bruno Cauwe 118. Heruitgave van F. Bordewijk 121. Aanwinst 122. Oorlogsdagboek Wim Hagers 124. Toen 126. Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus 150 jaar 131. Stadskroniek 132. Een turbulente, troebele geschiedenis Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Antoine Lagrouw, Wim Snikkers, Jef Jansen. Tekst-redactie: Lidwien Meijer Lay-out: Marco Spruit Bleeker Hoofdredactie: Marianne Ames Redactieadres: De Vlinderhoven 26, 3I24BT Schiedam E mail: redactie.scyedam@gmail.com Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aanspra kelijkheid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of mening vorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikeljgedeeltjen voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Secretariaat: C.l. Nieuwendijk, Thomas a Kempisstraat 10 3117 CB Schiedam E-mail: secretaris@HistorischeVerenigingSchiedam.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: J.H.C. Huiskens ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Hooiland 10, 3121 XD Schiedam Telefoon 010-4706401 Opzeggingen dienen vóór 1 december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van 1 januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+18,50 De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Stichting Meo Volg Scyedam ook op Facebook en Twitter! Voorpagina: Vanuit de Vijgensteeg kijken we op deze brug richting Grote Markt. Deze ets van Albert J.A. Neuhuys is een aanwinst van het Gemeentearchief, zie pagina 121. Achterpagina: Schrijver Ferdinand Borde- wijk (1884-1965) werkte het grootste deel van zijn leven als advocaat in Schiedam. Met een wandeling, een onthulling van een borstbeeld en muziek in oktober werd zijn herinnering levend gehouden.

Scyedam | 2016 | | pagina 3