Een klein bedrijf van groot formaat Drukkerij Bruno Cauwe Antoine Lagrouw Een onderbelicht facet in de geschiedenis van Schiedam is dat naast de montwijnindu- strie tal van toeleveringsbedrijven ontstonden die onmisbaar waren voor de jeneverindu strie: kuiperijen, glasfabrieken koperslagerijen en drukkerijen.' Een van die drukkerijen is Drukkerij Bruno Cauwe. Getrouw aan de oude boekdruktechniek is het bedrijf nog steeds up-to-date. Antwerpen De oprichter van Drukkerij Bruno C.W. Cauwe was de vader van de huidige eigenaar met de even toepas selijke naam Bruno C.L. Cauwe. Deze Bruno Cauwe, geboren in 1906 in Antwerpen, was de zoon van Léon- hard Cauwe, die in de Eerste Wereldoorlog in 1914 als commandeur van Fort IV van Antwerpen krijgs gevangen was gemaakt nadat het Fort een voltreffer had gekregen.2 Hij werd met zijn gehele gezin naar Duitsland afgevoerd. In Dresden werd hij belast met de leiding over een kampement van krijgsgevangenen die hand en spandiensten moest verlenen aan de Duitsers. De jonge Cauwe ging daar naar school en werd op twaalfjarige leeftijd te werk gesteld als reclametekenaar. Flierdoor kwam hij regelmatig op de werkvloer van drukkerijen en raakte hij zeer begeistert'door de druktechnieken en de voor die tijd zeer moderne drukpersen, zodat hij besloot daar zijn beroep van te maken. Ondanks het feit dat in 1919 de Vrede van Versailles gesloten was, keerde het gezin Cauwe pas in 1920 uit Duitsland naar Antwerpen terug. Bij thuiskomst waarschuwden de buren van Féonhard dat hij van hoogverraad beschuldigd werd, omdat hij het Fort aan de Duitsers had overgegeven. En dat het voor hem beter zou zijn met zijn gezin te vluchten. De keuze om naar Nederland te vluchten lag voor de hand, daar hij getrouwd was met de Nederlandse Johanna Verhoeff uit Maasluis, dochter van het schoolhoofd van de Nederlandse school met den Bijbel in Antwerpen. Geholpen door een Nederlandse schipper kwam het gezin via Hansweert in Maassluis aan. Eenmaal in Léonhard Cauwe. Foto: Archief Bruno Cauwe Scyedam jaargang 42 nr. 4

Scyedam | 2016 | | pagina 4