lijk toe geleid dat de drukkerij anno 2016 een van de weinig overgebleven professionele boekdrukkerijen in Nederland is en het jammer is dat zo'n oude techniek langzaam uit het zicht is verdwenen en deze kennis niet meer overgedragen wordt. Je zou nu bijna kunnen zeggen dat Drukkerij Bruno Cauwe een traditioneel werkend museum is geworden, (Hoewel Bruno het woord museum schuwt, hij spreekt liever over een échte drukkerij!) dat dient bewaard te blijven als Cultureel erfgoed van verdwijnende tech nieken. Het is iets waar wij in Schiedam best trots op mogen zijn en zouden moeten koesteren.-^ wilde hij niet. Het moest een kooppand worden. Een nieuwe locatie werd in 1983 gevonden. Ook nu weer in het oude centrum van Schiedam. En toeval of niet, ook nu weer in een pand waar een meubelwinkel en een kapperszaak in had gezeten: Walvisstraat 6. Dit pand, een industrieel monument werd via een veiling gekocht. Het pand, ook wel pakhuis Zweden genoemd, komt al voor in de oudste kadastrale legger van 1832 onder Sectie C nr. 367. Dat betekent dat het al vóór 1832 gebouwd werd en vele eigenaren moet hebben gehad. Sommigen van deze voormalige eige naren waren geen onbekenden in Schiedam: Rutger Adriaan van Bol'Es brander, Pieter Loopuyt brander, later Jan Loopuyt koopman, C.J. Vaillant geneesheer en Adrianus Dirkzwager brander en koopman. Eenmaal in het nieuwe pand besloot de oude Bruno dat het genoeg geweest was en op 76-jarige leeftijd stopte hij met werken. Bruno Cauwe ging voort op de ingeslagen weg en hield de traditie van de boekdrukkunst in ere. Het enige dat hij veranderde was de aanschaf van Duitse drukpersen. Deze ontbraken aan het machinepark, omdat hoewel Senior vond dat de Duitse drukpersen de beste waren, hij door zijn antipathie tegen Duitsers nooit overwogen had deze aan te schaffen. Het machi nepark bestaat vandaag de dag nog steeds gebroe derlijk uit Engelse en Duitse persen: Thompsons, Heidelbergerdegel en een M.A.N., die alle in perfecte staat en in werking te bewonderen zijn. De weg die in de jaren zeventig werd ingeslagen, heeft er uiteinde- NOTES 1 Sommige distilleerderijen zoals W. Hasekamp Co en Legner hadden een eigen huisdrukkerij. 2 Fort IV behoorde tot de Stelling van Antwerpen. Een militaire verdedigingsgordel rond Antwerpen, die de stad moest beschermen tegen bombardementen en vrijwaren van bezetting. 3 Bruno Cauwe kreeg pas na de oorlog de oorlogs schade uitgekeerd, omdat hij een buitenlander, Belg was. 4 Ook Drukkerij Elba was ditzelfde lot beschoren en ook deze drukkerij vestigde zich in Schiedam op de Hoogstraat. Elba werd later bekend door de paspoort affaire in de jaren tachtig van de vorige eeuw. 5 Het Rijksbureau voor Papier viel onder het Depar- - iJP IT: sfc platen. Zetsel. Foto: Bruno Cauwe. Li tifiitW Thompson drukpers uit 1948. Foto: Bruno Cauwe. Scyedam jaargang 42 nr. 4

Scyedam | 2016 | | pagina 8