cement voor Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is bij Koninklijk Besluit van 8 mei 1940 (Staatsblad 1940, no. 140) ingesteld, gelijktijdig met het Departe ment van Landbouw en Visserij. Beide departementen kwamen voort uit het Departement van Economische Zaken. Al in 1939 waren onder het Departement van Economische Zaken Rijksbureaus opgericht. De overheid regelde de distributie van grondstoffen via de directeuren van de Rijksbureaus. Het bedrijfsleven had hierin medezeggenschap doordat zij vertegen woordigers mocht afvaardigen in de besturen van de Rijksbureaus. 6 De grafische opleiding was in het leven geroepen door de Grafische industrie door middel van een veref feningsfonds. Leerlingen waren vier dagen werkzaam in het bedrijf en gingen een dag per week naar school. De leerlingen hadden een leerlingboek waarin zij hun werkzaamheden en vorderingen moesten opschrijven. Dit werd eens in de drie maanden gecontroleerd en besproken met de leermeester. Het was ook gebruike lijk dat er onderling uitwisselingsprogramma's waren waardoor leerlingen tijdelijk van bedrijf wisselen om zo veel mogelijk ervaring te krijgen. Opmerkelijk is dat de Grafische sector lang vast heeft gehouden aan het oude Gilde opleidingssysteem: leerling, gezel en meester (patroon). 7 Polis, voluit letterpolis of ook wel lettergarnituur, is een complete verzameling letters, bestaande uit kapi taal en onderkast, letters en cijfers, etc. Het gewicht van de losse loden letter bepaalde het gewicht van een polis, veelal in ponden berekend. 8 1 Cicero of augustijn bestaat uit 12 punten en is 0,3759mm. 2660 punten lmeter. Dresseren zorgt er voor dat zetsel in de drukvorm overal even hoog is. Hollandse hoogte is de hoogte van de letter in Neder land: 66 punten 24,85mm; Franse hoogte is 62, 66 punten hoog 23,56mm. Belangrijk om te weten om problemen op de pers te voorkomen. Witrijzen: tijdens het drukken komt het wit, zoals spaties omhoog en wordt meegedrukt. Antoine Lagrouw is oud-historicus, boekbinder en drukker, antoinelagrouw@outlook.com Scyedam jaargang 42 nr. 4

Scyedam | 2016 | | pagina 9