zij deze collectie wil laten zien. Daarom ben ik blij een bijdrage te kunnen leveren aan de tentoonstelling." Nadat zij eerst de hele collectie had bekeken, wilde Irma Thoen zoveel mogelijk te weten komen over de geschiedenis van Schiedam en het plaatse lijke verenigingsleven. Vanwege haar ervaring als cultuurhistorica kon zij veel vaandels in een context plaatsen. Vervolgens probeerde zij het verhaal achter een vaandel te achterhalen. Verwacht van Irma Thoen dadelijk geen lappen tekst bij de vaandels. Ook worden de vaandels liggend tentoongesteld. "Het is enorm kwetsbaar materiaal. Dat laat je niet wapperen. Maar als de vaandels in een vitrine liggen, kun je er wel met je neus bovenop staan en alle details goed zien. Ik heb nu 32 vaandels geselecteerd. Het gaat er niet om duizend verschillende vaandels te tonen; het gaat om het verhaal achter het vaandel. Daarbij is het voor mij niet relevant welk vaandel het mooiste is. Zo is er een vaandel van de Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord dat helemaal niet zo fraai is maar dat wel in de expositie komt vanwege het belang van Wilton voor de stad. Het lijkt meer op een stuk huisvlijt." Ze verontschuldigt zich gelijk als ze dat zegt. Omdat ze terdege beseft dat men trots is op de eigen geschiedenis. 'Een vaandel maken was een kostbare zaak' In grofweg de meeste steden in Nederland komt in de negentiende eeuw het verenigingsleven op. Mensen gaan zich per beroep groeperen. Er ontstaat een publieke ruimte waarin allerlei organisaties zich kunnen manifesteren, de civil society-gedachte. Ook de emancipatie van katholieken in de negentiende eeuw vertaalt zich naar dit soort vaandels. Met het maken van een vaandel kon een vereniging zich laten zien. In deze regio werden veel vaandels geprodu ceerd bij speciaalzaken in Dordrecht en Den Haag. Het maken van een vaandel was een kostbare zaak. Een vereniging wilde eer inleggen met haar vaandel. "In 1898 vond in Schiedam een vaandeloptocht plaats ter gelegenheid van de inhuldiging van Wilhelmina. In een Schiedamse krant staat minu tieus beschreven hoe de verschillende verenigingen zich presenteerden: met veel trots en eer door de prachtige vaandels. Ik ontdek voortdurend nieuwe Wagen van de bierbouwerij J.M. van der Schalk en Co.opgesteld in de Lange Nieuwstraat voor het Rowallenhuis. De wagen was een onderdeel van de optocht tijdens de inhuldigingsfeesten van koningin Wilhelmina in 1898. Collectie Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 36760. Scyedam jaargang 43 nr. 2 47

Scyedam | 2017 | | pagina 11