trouwde mijn buurmeisje met een Engelse bevrijder.. Ted Buckers-Wuisman (82) woonde in haar jeugd op de Broersvest, boven het café van haar ouders: Lion Dor. "Het was gezellig, echt een bruin café. Er was een leestafel waar iedere dag nieuwe kranten op lagen, mensen speelden domino, er was een biljart en een piano. De warmte kwam van een grote potka chel. Er kwamen veel vaste klanten, ook nogal wat vertegenwoordigers. Als er gevloekt werd, zei mijn vader: 'Luister 's, het is hier een christelijk pakhuis.'. Buurman Stokhof kwam iedere dag een borreltje halen. 'Schrijf maar op', zei hij dan en weg was hij. Hij was fietsenmaker en verhuurde ook handwagens. Ik was een nakomertje in het gezin. Mijn broer Ben is op 10 mei 1940 gesneuveld, in Noord Limburg, Maasbracht. Mijn ouders hoorden dit pas drie weken later. Toen mijn moeder het telegram las, viel ze flauw. Ze werd helemaal koud, en heeft de hele dag met haar jas aan gelopen. Ben werd in Limburg begraven. Hij is herbegraven bij de Grebbenberg. Duitsers waren daarom niet welkom in het café. 'We gaan net sluiten', zei mijn vader dan. En als er offi cieren binnenkwamen met een vrouw: 'Nee, ik heb geen vergunning voor dames.' Lidwien Meijer We hebben angstige momenten meegemaakt. Bijvoorbeeld toen er rond Dolle Dinsdag een stel dronken matrozen bij Stokhof kwamen en eisten dat hij ze fietsen zou meegeven. Stokhof werkte ze eruit en deed een zware balk voor de poort. Toen gingen ze bij ons aanbellen, mijn vader naar beneden, hij hield de bel vast, zodat we niets meer hoorden. 'Morgen moeten de fietsen buiten staan, anders gaan jullie er allemaal aan...', riepen ze. Mijn zus en ik hebben toen de hele nacht onder het bed van onze ouders gelegen. Ik herinner me ook dat er slachters vlees kwamen verdelen in het café. Die mannen waren verplicht om op het abattoir voor de Duitsers te slachten. Ze 58 Scyedam jaargang 43 nr. 2

Scyedam | 2017 | | pagina 22