Boekennieuws Historisch Jaarboek Schiedam 2016, fraai uitgegeven, maar mist volledigheid die hoort bij een jaarboek Zet drie Nederlanders bij elkaar en je hebt een stichting', is een bekende uitspraak. Ook Schiedam heeft er weer een stichting bij: de dr. K. Heeringa Stichting. Wat doet deze stichting? Om te beginnen het uitge ven van een Historisch Jaarboek Schiedam. Met financiële ondersteuning van de gemeente Schiedam, het Fonds Schiedam Vlaardingen en het De Groot Fonds heeft de Heeringa Stichting een fraai vormgegeven Jaarboek op de markt gebracht. Het Jaarboek bestaat uit acht artikelen van verschil lende auteurs over uiteenlopende onderwerpen en daarnaast een kort overzicht van belangrijke gebeur tenissen in 2016. Het beeldmateriaal is prachtig: eigentijdse foto's van Jan van der Ploeg en historische foto's uit de archieven. Samenstellers zijn publicist Hans van der Sloot en gemeentearchivaris Laurens Priester. Sommige artikelen hebben een actueel historisch karakter, zoals de mooie bijdrage van Peter de Lange over Pierre Janssen en de samenvatting van een Reinard Maarleveld eerder in Scyedam verschenen artikel van Jef Jansen over 100 jaar Wilhelminahaven. Maar waarom een samenvatting en geen op maat geschreven verhaal met aandacht voor de interessante toekomstplannen rond de Wilhelminahaven? Eén van de samenstellers, Hans van der Sloot, neemt in het Jaarboek twee bijdragen voor zijn rekening. Eén ervan gaat over burgemeester J.W. Peek (in functie van 1946 tot 1964). Volgens Van der Sloot een ten onrechte vergeten burgemeester. Een strenge burgervader die protesteerde tegen de komst van onzedelijke kunstwerken en, gesteund door sterke wethouders, met strakke hand de uitvoering van stedebouwkundige plannen uit de jaren dertig en veertig ter hand nam. De andere bijdrage van Van der Sloot gaat over brieven uit de periode 1921 - 1922 van Jeanne de Groot (1895 1987), dochter van de bekende Schiedamse liberale weldoener M.C.M. de Groot. Jeanne bracht na de afronding van haar studie medi cijnen een bezoek aan Sigmund Freud. Zij werd medewerker van Freud, familievriendin en uitein delijk zelf een vooraanstaand psychoanalyticus. In de brieven doet ze aan het thuisfront in Schiedam verslag van haar reis door Europa en haar (dan nog schriftelijke) contacten met Freud. Een boeiend verhaal. Een jonge vrouwelijke arts die alleen door Europa reist, gefascineerd door de revolutionaire inzichten van de psychoanalyse, waarin seksuali teit (een beladen thema in de jaren twintig van de vorige eeuw) zon belangrijke rol speelt. Toch mist het portret scherpte. Over de persoonlijke drijfveren c/5 2* <U O -Q 60 Scyedam jaargang 43 nr. 2

Scyedam | 2017 | | pagina 24