van Jeanne om naar Wenen te gaan, haar levens lange verering voor Freud, haar leven in Berlijn en de terugkeer naar Nederland komen we niet veel te weten. Een verrassende bijdrage is het artikel van Froukje Fioltrop over Diana Wind, voormalig directeur van het Stedelijk Museum Schiedam. Fioltrop laat de tentoonstellingen die door Diana Wind zijn georga niseerd nog eens de revue passeren en komt dan tot de conclusie dat Wind het geweldig heeft gedaan. Volgens Holtrop (p.43) liet Wind 'een verzelfstan digd museum na in een gebouw dat aan de moderne museale eisen voldoet, zich onderscheidt met een helder collectiebeleid en wordt gesteund door een deskundig en ervaren team conservatoren.' Chapeau dus! Op de valreep van haar verhaal verwijst Holtrop met onmiskenbare tegenzin naar het tumultueuze einde van het directeurschap: 'In 2016 vertrok Diana Wind na een vervelende periode.' Vervolgens stipt Holtrop in een paar regels wat minder positieve zaken aan maar tussen de regels door krijgen de lezers een duidelijke boodschap: dit is klein bier. Wat foutjes van de directeur die door rancuneus personeel en de gemeente zijn uitvergroot en hebben geleid tot een 'pijnlijk afscheid.' Ik denk dat de samenstellers hier een kans hebben gemist. In een Historisch Jaarboek verwacht je bijdragen die een onderwerp met een zeker distantie behandelen. Zeker als het wordt uitgegeven door een stichting die zegt te streven naar 'professioneel histo risch onderzoek'. De bijdrage van Holtrop is vooral een journalistieke apologie van de periode Wind in het Stedelijk Museum. Het Historisch Jaarboek Schiedam bevat verder bijdragen over De Statendam III (Nico Guns), De Villa Wilton (Rob Ruoff) en een artikel uit 1916 over de Schiedammer Pieter Coy die aan het begin van de zeventiende eeuw een belangrijke rol speelde bij de totstandkoming van een vriendschapsverdrag tussen Marokko en de Republiek. Het Jaarboek sluit af met 'een kort overzicht van belangrijke gebeurtenissen en ontwikkelingen', zo staat te lezen in het voorwoord. Inderdaad een beknopt overzicht, want de teller blijft op veer tien steken. Bij sommige gebeurtenissen is ervoor gekozen het bijbehorende persbericht of de folder tekst voor een groot deel over te nemen. Zo wordt de Hamlet van De Stokerij beschreven als 'een bloedstollend stadsspektakel met spectaculaire stunts, ontroerende scenes, opzwepende muziek en pittige dialogen.' Maar over de Hamlet van 'de Knappertjes' en de spraakmakende opvoering in het Julianapark lezen we niets. Het lijkt erop dat bij de selectie van gebeurtenissen vooral gekeken is naar het beschikbare beeldmateriaal van Jan van der Ploeg of ander voorhanden zijnde foto's. Hier hadden de samenstellers wat meer werk kunnen verzetten. Het Historisch Jaarboek Schiedam 2016 is een fraai en lezenswaardig boekwerk geworden. Maar het tromgeroffel ('brede historische context, bevorderen van professioneel historisch onderzoek') waarmee de dr. K. Heeringa Stichting deze eerste publicatie introduceert, lijkt niet helemaal gerechtvaardigd. M Laurens Priester en Hans van der Sloot (samenstellers) Historisch Jaarboek Schiedam 2016 dr. K. Heeringa Stichting Schiedam, 2017 Het boek is tot 1 juli 2017 verkrijgbaar voor de introductieprijs van 20,00, daarna voor 26,50. Scyedam jaargang 43 nr. 2 61

Scyedam | 2017 | | pagina 25