Tijdlijn Info Foto's Vind-ik-leuks Meer De redactie van de Scyedam werkt nauw samen met de makers van de Facebookpagina Je bent een Schiedammer als. Sinds 2013 worden elke dag oude foto's van Schiedam geplaatst op deze pagina. In de week voordat een nieuwe Scyedam verschijnt, zijn dit foto's van een bepaald thema. Vervolgens staat dan in het blad een artikel met de historische duiding van deze foto's. In deze aflevering gaat het over de 'Prelleweg'. Antoine Lagrouw Je bent een Schiedammer als je de vraag: "Kommie ook van de Prelleweg" met ja kan beantwoorden. Geboren op nummer 154b drie hoog op een mooie zomerse decemberdag in 1948, werd ik vaak wakker gehouden door het gefluit van rangerende stoomtreinen. Mannen met gevaar voor eigen leven koppelden en ontkoppelden goederenwagens. Gemopper, gescheld van de huisvrouwen op maandag wanneer de wind verkeerd stond. Roet had immers zo zijn eigen uitwerking op het schone wasgoed. Daar verscheen ook Van Gend Loos met zijn eerste vierkante containers. Wat een wonder! Treinen vol zwaaiende Engelse soldaten op weg uit Duitsland via Hoek van Holland naar huis. We woonden weliswaar in Schiedam, maar die stad was een spoorbreedte ver weg. Want de Parallelweg, voor de bewoners 'De weg' was een dorp op zich. Eén straat lang. Je kon nog door de landerijen naar Overschie lopen, zoals in 1954 om naar de Tour de France te kijken. Het peloton, dat in twee seconden door de smalle straten denderende, was voorbij voordat je het wist. Ruimte om als kind te spelen was er genoeg: op straat of in de weilanden achter de huizen. Immers, de huidige snelweg was in nog in geen velden of wegen te bekennen; op de Beukelaer na, was er in de Spaanse polder nog geen bedrijf gebouwd. De lantaarnop steker kwam nog langs om het licht te ontsteken als de schemering inviel. En dan de hondenkar, dit alles was in de jaren vijftig heel gewoon. Wat ook gewoon was, was dat tegen de kerst altijd een man met een bakfiets door de straat reed, die niets anders riep dan "Hazuuu en konijnuuuvelluuuu". Onophoudelijk. Later begreep ik dat de kerst voor dieren niet echt een feest was. Zomers heerlijk zwemmen in de Stolkhaven en dan zondags uitkijkend naar meneer Jamin met pet op naast zijn grote gemotoriseerde ijskar. Gauw naar beneden, sneed hij dan voor ons met een dubbeltje een ijsje van tien cent door. Ieder de helft, voor mijn zus Rita en mij. Buren hadden we natuurlijk ook. Bijna te véél om op te noemen: Van de Voorle, Krijgsman, Mols, de SVDPW-familie Bras, Krom menhoek, Kerssemeijer etcetera, ieder met een eigen karakter. En wie voetbalde er niet bij de schoffies van de Prelleweg? Om de twee weken keken we uit naar oma Martijnse. Zij kwam bijna altijd logeren wanneer P Bericht Paralleleweg omstreeks 1958. Rangeerterrein en rechts aanvang bouw van het nieuwe station naar ontwerp van K. van der Gaast. Foto: Maltha. Beeld nummer 09310. Gemeentearchief Schiedam. 62 Scyedam jaargang 43 nr. 2

Scyedam | 2017 | | pagina 26