De Dam noordzijde tussen Oude Sluis en Prinsensteeg 02-05-1575. Prijs f 1.500 Waarborg: Jan Jacobsz. Souck vader van Willem Jansz. Souck. de steeg van weduwe Jan Aertsz ten. W: Cornelia Willemsdr. weduwe Jan Aertsz. met haar huizing. Theus Oziersz. een huis en erf op de Dam v/h Willem Jansz. Souck Willem Jansz. Foock ten. O: Claes van Beveren Claesz. 02-05-1587. Prijs f2.125 van 40 gr. Vlaams de steeg van Jan Aertsz ten W: de erfgenamen van Jan Aertsz. eertijds secretaris alhier met huis en erf. P.M. dan is Cornelia Willemsdr. weduwe Jan Aertsz. ook overleden Willem Allertsz. Sas schoenmaker, een huis en erf op de Dam v/h Marritgen Pioenen weduwe Matheus Ozijersz. ten O: Kuniertgen Henricxdr. weduwe met huis en erf 08-09-1590 Prijs f2.200, ten W: 's-herenstraat Sijmon Melchiorsz. Veris bakker een huis en erf op de Dam, v/h Willem Jansz. burgemeester alhier ten O: Willem Allertsz. Zas schoenmaker de Sluis We zien dat namen naar believen anders geschreven kunnen zijn, zoals: Theus Oziersz. of Matheus Ozij- ersz. De striktheid van de burgerlijke stand, zoals Napoleon die ingevoerd heeft, was er nog niet. Soms gaat het om een fout in de transcriptie: Willem Jansz. Souck =Willem Jansz. Foock. Bewijs: Willem Jansz. koopt op 22 maart 1572 huis 'de Weeldenburch', een markant pand op de hoek van de Lombardsteeg Zijn vader Jan Jacobsz. staat garant voor die aankoop. In 1586 wordt hij voluit genoemd: Jan Jacobsz. Foock, raad en schepen. De toenaam kan overigens geschreven zijn: Foock, Foeck of Fouck. De zoon van Jan Aertsz. geheten Willem Jansz. is dan een homoniem, zoon van een geheel andere persoon, zijnde secretaris dezer. De Dam De Dam was in de dertiende eeuw gelegd om het achterland langs de Schie tegen extreme getijdens- tanden te beschermen. Het toekomstige Schiedam lag toen nog dicht aan de Maas, welk gebied later fors is aangeslibd en ingepolderd. De kaart van de Gheijn met de Dam is in de oost/west-positie gelegd, met de huizingen aan de noordzijde en de zuidzijde. Door de Dam werd de Schie afgesloten en de scheepvaart belemmerd. Goederen moesten worden overgedragen. In 1325 kwam er een overtoom met windas om kleine boten over de Dam te trekken. In 1390 komt een schutsluis gereed om ook grotere boten door te laten. Alleen grote schepen behoefden nog te worden overgeladen. Vanaf 1465 komt Het 'Anthonis- of Dragersgilde' in de keurboeken van Schiedam voor, maar het gilde bestond al eerder. In 1699 kregen de dragers een eigen gildehuis, in Scyedam jaargang 43 nr. 2 65

Scyedam | 2017 | | pagina 29